(RR SMK) veľké besnenie nevyvolá. Veď tento najvyšší politický orgán SMK "iba" potvrdil svoje staré známe stanoviská, takže žiadny dôvod na "vzrušo". Ale veľký omyl.
Práve táto RR SMK bola totiž už asi poslednou možnosťou odvolať blokáciu novely ústavy poslancami tejto strany, ktorí svoju podporu viažu na tri známe podmienky: Chartu menšinových a regionálnych jazykov, prevod pôdy neidentifikovaných vlastníkov na obce a zriadenie fakulty pre výučbu menšinových pedagógov. Z týchto troch kruciálnych káuz SMK vyzerá byť ako-tak pod strechou iba prvá. Ostatné dve sa vznášajú v povetrí, pričom ultimom pre reformu verejnej správy, ktorá priamo s ústavou súvisí, je koniec januára. Ak RR SMK teraz potrebovala hneď v prvej vete svojho vyhlásenie pripomenúť, že "sa rozhodla použiť podporu svojich poslancov ako politický prostriedok na splnenie priorít vlády", povedala tým presne toľko, že ide na ULTIMÁTUM a ustúpiť musí niekto iný, ak má byť novela ústavy prijatá. Menovite SDĽ, ktorá podľa SMK "brzdí" splnenie týchto priorít a preto aj "za prípadné neprijatie ústavy ponesie hlavnú zodpovednosť".
Odpoveď z druhého brehu došla obratom pošty. Milan Ftáčnik sa sofistikovanou demagógiou pokúsil vysvetliť, že všetko je inak, než to v skutočnosti je, a teda že ak je napríklad vo vládnom programe napísané slovo "iniciovať", neznamená to ešte vykonať, iba akože navrhnúť alebo možno iba pokúsiť sa navrhnúť. Že okrem vládneho vyhlásenia existuje ešte aj dokument "22 priorít vlády na rok 2000", ktorého plnenie si ešte v novembri oznámkoval Dzurinda v priemere na chválitebnú, akurát z "pôdy" si sám dal nedostatočnú, už Ftáčnik takticky opomenul. Faktom zostáva, že zo zodpovednosti za neplnenie dvoch vládnych priorít, dôležitých pre SMK, sa SDĽ nedokáže vyvliecť ani sofistikovanou, ani banálnou demagógiou.
Kde by ale mohla stáť "Maginotova línia" obrany SDĽ, presvedčivejšie naznačil už dávnejšie predseda Migaš: "Neviem, ako prevod pôdy súvisí s novelou ústavy". To je síce tiež zavádzanie, pretože kedysi práve SDĽ tvrdila, že táto požiadavka SMK sa dá riešiť len cez ústavu. Migaš však chcel pripomenúť, a aj pripomenul čosi iné: Aj keby dve vládne priority uviazli na našej tvrdo(duto)hlavosti, odkiaľ sa vzal politický nárok spájať toto so superprioritou novelizácie ústavy?! Čiže kardinálna otázka znie, či je zo strany SMK politicky legitímne viazať na podporu ústavy schválenie iných vládnych priorít.
Bugár má svoju odpoveď, ktorej sa presvedčivosť tiež nedá uprieť: "Nie sme vo vláde na okrasu. Okrem hlasovania o ústave, kde je potrebných 90 hlasov, nás nikde nepotrebujú. Toto je jediná možná cesta, ako nútiť partnerov, aby rozmýšľali aj o plnení tých úloh vlády, ktoré možno ich až tak veľmi netlačia". Vydieranie, ktoré sa tak často spomína, má v podaní SMK takto svoj poctivý obsah - my nežiadame viac, než to, čo SDĽ (a ďalší) už podpísali, ak teda neplnia dohody, im nezáleží na ústave (rovnako ako nám - ha, ha). Celý spor o ústavu a pôdu, väzbu-neväzbu menej podstatného na väčšmi podstatné, je teda vlastne súbojom dvoch princípov: Je silnejší princíp dodržiavania politických dohôd, s ktorými stojí a padá každá koalícia, alebo je mu nadradený princíp najvyššieho štátneho záujmu, ktorým novela ústavy nesporne je? Ak chceme hľadať "vinníkov", je zrejmé, že kauzu musíme presvietiť práve pod optikou tejto dilemy. Odpovede samotných politikov, ktorí spor takto pomenovať nedokážu, budú - vlastne už sú - rôzne, a zväčša poplatné subjektívnej inklinácii. My si myslíme jedno: Ako politická taktika je "vydieranie" SMK až nadoraz plne akceptovateľné, pokiaľ však partnerov (teda nielen SDĽ, pretože ostatní ju vôbec netlačia k dodržiavaniu dohôd) nezlomí, k realizácii hrozby nesmie pristúpiť. Existuje pre SMK (ktorá má tiež svojich voličov) aj štát lepšie riešenie - podporiť ústavu a vystúpiť z koalície.
Vidieť, že zmätok bol založený už v samotnej inflácii "priorít" tejto vlády. Otázka prevodu pôdy je isteže podstatná a pre SMK aj obce dôležitá, lepší základný zákon štátu, keďže pokrýva neskonale širšiu škálu akútnych problémov, je však celkom iste viac. Politické dohody a vládne dokumenty ale všetky "priority" znivelizovali do jedného balíka. Napokon, existujú signály, že pre politikov SMK novela ústavy ani nie je oveľa vyššou hodnotou ako úspešný prevod neidentifikovanej pôdy.
Dzurinda povedal, že prvých desať mesiacov r. 2001 bude z hľadiska reforiem a úspešnosti vlády úplne rozhodujúcich. Upresnime: Ak v nasledujúcich dvoch týždňoch, do konca januára, koalícia neprijme politické rozhodnutia o ústave a verejnej správe, ďalších deväť mesiacov už nebude o ničom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.