Európskej únie o spoločnej vízovej politike voči tretím krajinám, ktorým Belgicko podmieňuje zrušenie vízovej povinnosti voči Slovensku.
Belgický minister vnútra Antoine Duquesne, ktorý dnes pricestoval do Bratislavy, odmieta zrušiť vízovú povinnosť pre Slovákov pred vstupom tohto rozhodnutia do platnosti napriek tomu, že po reforme azylovej politiky Belgicka a zrušení finančnej podpory utečencom už neexistuje nebezpečenstvo tzv. ekonomickej migrácie.
"Problém zrušenia víz je predmetom pre rozhodnutie na európskej úrovni. Belgicko začne rozhodnutie EÚ aplikovať vtedy, keď ostatné krajiny," uviedol Duquesne pred svojou návštevou Slovenska. Blízki spolupracovníci ministra však potvrdili, že Belgicko môže víza voči Slovenskej republike zrušiť jednostranne a bez čakania na platnosť rozhodnutia EÚ z konca minulého roku. "Uprednostnili sme však, že počkáme," prezradil jeden z nich.
Hoci Slovensko nefiguruje na tzv. čiernom zozname krajín, ktorých obyvatelia potrebujú pri vstupe na územie EÚ víza a po reforme belgickej azylovej politiky prestali existovať dôvody na ekonomickú migráciu, budú si musieť Slováci počkať na zrušenie víz zrejme až do apríla. K rozhodnutiu Rady EÚ o spoločnej vízovej politike voči tretím krajinám z decembra minulého roku sa totiž najskôr musí vyjadriť Európsky parlament, ktorý by tak mal urobiť do konca marca.
Minister Duquesne pripomenul, že Belgicko bolo nútené pristúpiť vlani k zavedeniu vízovej povinnosti voči SR kvôli neúnosnému nárastu počtu žiadateľov o politický azyl zo Slovenska. Prvýkrát tak urobilo v apríli po tom, ako za prvé tri mesiace roka zaznamenali úrady vyše 300 žiadostí od slovenských Rómov. Po skúšobnom pozastavení vízového režimu v lete, keď Belgicko zaplavilo 445 Slovákov, Brusel vízovú povinnosť obnovil a tá platí dodnes.
Belgicko však chápe dôvody migrácie slovenských Rómov a podľa toho vyzerajú aj odpovede úradov na jednotlivé žiadosti. "Veľmi, skutočne veľmi malý počet žiadateľov zo Slovenska získal azyl, to číslo sa blíži k nule," uviedol minister Duquesne. Jeho spolupracovníci boli presnejší - doteraz nezískal politický azyl v Belgicku ani jeden občan SR, hoci množstvo žiadostí nie je ešte vybavených.
Duquesne zdôraznil, že osoby, ktoré nesplnia podmienky pre získanie azylu, musia Belgicko opustiť. Ak tak neurobia dobrovoľne, budú čeliť nútenej deportácii. "V deportáciách budeme bez váhania pokračovať," vyhlásil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.