týždňa znova odročiť. Pri obchode s najväčšou pravdepodobnosťou asistovali aj traja príslušníci Lexovej SIS.
Dôvodom odročenia bola neprítomnosť hlavného svedka, dnes už bývalého príslušníka spravodajskej služby Štefana H. Súd mu už niekoľkokrát nechal doručiť predvolanie políciou, tá ho však niekoľko mesiacov nevie nájsť. Predseda senátu Ľubomír Samuel včera konštatoval, že využije krajnú možnosť a o informácie požiada obecný úrad a svedkových príbuzných. V prípade, že aj toto zlyhá, bude nútený rozhodnúť bez svedeckej výpovede agenta.
Nové skutočnosti do procesu by mohla vniesť výpoveď žilinského policajta. Jeho meno včera jeden z obžalovaných napísal na papier a odovzdal sudcovi Samuelovi. Žilinský policajt mal totiž obžalovanému pred časom povedať a potvrdiť, že najmenej jeden z iniciátorov obchodu s uránom je príslušníkom spravodajskej služby.
Ďalší obžalovaný Vladimír F. včera zmenil svoje predošlé rozhodnutie a tvrdí, že bude pred súdom vypovedať. Podmienil to neúčasťou verejnosti a médií, pretože má strach o život. Výpoveď Vladimíra F. je jedna z najdôležitejších, pretože práve na základe jeho tvrdení sa súd začal zaoberať možnosťou účasti SIS na kauze predaj uránu.
Štyroch obžalovaných z trestného činu nedovolenej výroby a držania jadrových materiálov zadržala polícia v polovici februára 1997 pri odovzdávaní 2,36 kilogramu uránu 235 pred motorestom Rákoš vo Zvolene pravdepodobne nastrčenému záujemcovi z Maďarska. Banskobystrický súd obžalovaných koncom roka 1998 oslobodil, pretože Lexovo vedenie SIS neumožnilo vypočuť troch agentov, ktorí podľa záverov súdu predaj uránu vyprovokovali, zorganizovali a riadili. Najvyšší súd však vyhovel odvolaniu prokurátora a oslobodzujúci rozsudok zrušil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.