ochrany svedkov, eskortovanie a mnoho iného ukladá ozbrojeným mužom zo Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) nová právna norma, ktorá koncom minulého týždňa vyšla v Zbierke zákonov.
Dlhoočakávaný zákon dáva príslušníkom ZVJS pomerne rozsiahle právomoci, a to aj mimo súdov a objektov, v ktorých sa zabezpečuje výkon väzby a trestu odňatia slobody. Takými sú napríklad oprávnenia zastavovať a prehliadať dopravné prostriedky, najmä pri pátraní po obvinených a odsúdených na úteku, v prípade potreby uzatvoriť verejne prístupné miesta a uskutočniť ich prehliadku, prípadne komukoľvek prikázať, "aby v nevyhnutne potrebnom čase nevstupoval na určené miesto, nezdržoval sa tam alebo aby zotrval na inom mieste".
Podľa novej právnej úpravy môže Zbor väzenskej a justičnej stráže používať v objektoch zboru tzv. informačno-technické prostriedky, ktoré zákon definuje ako "elektrotechnické, rádiotechnické, fototechnické, optické a iné prostriedky používané utajovaným spôsobom". Ľudovo povedané, ide o prístroje a zariadenia umožňujúce skúmanie poštových zásielok, odpočúvanie telefónnych hovorov, vyhotovovanie rôznych obrazových a zvukových záznamov a pod. Dôležité je, že toto všetko sa deje v tajnosti a podobne, ako je to aj v iných ozbrojených zložkách, napríklad v Policajnom zbore alebo Slovenskej informačnej službe, na použitie týchto prostriedkov musí dať vopred súhlas sudca, a to "len na nevyhnutný čas". Súhlas musí mať písomnú formu a sudca, ktorý ho udelil, je povinný sústavne skúmať trvanie dôvodov na použitie informačno-technických prostriedkov. "Ak dôvody pominuli, je povinný neodkladne rozhodnúť o skončení ich používania." A ešte jedna zaujímavosť, spomínané prostriedky na odpočúvanie a sledovanie sa "nesmú použiť, ak ide o styk obvineného alebo odsúdeného s obhajcom".
Osobitnú pozornosť venuje zákon používaniu ochrannej kukly. Ozbrojení muži zo Zboru väzenskej a justičnej stráže si môžu čiernu kuklu natiahnuť na hlavu len vo výnimočných prípadoch, ak je to "nutné v záujme osobnej bezpečnosti príslušníka zboru alebo blízkej osoby", a to najmä v prípade vzbury alebo ak zhromaždení obvinení alebo odsúdení odmietnu rozísť sa. Pri zákroku v čiernej kukle musí mať príslušník ZVJS "na viditeľnom mieste umiestnený odznak zboru s identifikačným číslom a nápis Zbor väzenskej a justičnej stráže".
Pre zaistenie poriadku a bezpečnosti v budovách jednotlivých súdov majú príslušníci ZVJS oprávnenie kontrolovať každú osobu vstupujúcu do budovy súdu, vykonať prehliadku jej osobných vecí a podrobiť ju kontrole na detekciu kovových predmetov. Ak "justičáci" zistia, že má pri sebe zbraň, sú povinní jej ju odňať a pri odchode zo súdu vrátiť. Zákon o Zbore väzenskej a justičnej stráže nadobudne účinnosť 1. februára.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.