Hroncová s podozrením na meningokovú sepsu. Na základe podozrenia na závažné ochorenie obdržali rodičia spolužiakov spomínanej dievčiny oznámenie, aby so svojimi ratolesťami urýchlene navštívili lekára.
"Ochorenie nebolo k dnešnému dňu laboratórne potvrdené a nespĺňa jedno z kritérií na invazívne meningokové ochorenie. Súčasný stav dievčatka je stabilizovaný. Protiepidemické opatrenia boli zahájené ihneď po nahlásení ochorenia. Najprv v rodine a následne aj v príslušnom školskom zariadení. Všetci zodpovední rodičia ešte v piatok 12. 1. 2001 navštívili ošetrujúcich lekárov svojich detí, eventuálne lekára ordinujúceho na Lekárskej službe prvej pomoci," informovala nás vedúca epidemiologického oddelenia Štátneho zdravotného ústavu Košice MUDr. Oľga Mináriková.
"Základnú školu na Hroncovej ulici navštevuje aj môj syn. O to bolo väčšie moje prekvapenie, keď som zistila, že aj napriek výskytu choroby, nastúpili včera deti do školy. Veď sa to lieči pomocou antibiotík, ako teda môžu žiaci, ktorí berú takéto lieky chodiť do školy? Nie je mi to jedno, mám strach, aby sa meningitída nerozšírila," zdôverila sa nám žena, ktorá sa bojí o zdravie svojho syna.
Aj napriek tomu, že sme sa chceli o prípade informovať u riaditeľky ZŠ Hroncova, nepochodili sme. Riaditeľka školy sa s nami odmietla baviť a položila telefón.
Ochorenie sa vyskytuje na celom svete. U nás sa závažné klinické formy vyskytujú len sporadicky.
"Uvalenie karantény na spolužiakov, či školu nebolo nutné," upokojovala nás i rodičov detí zo ZŠ Hroncová MUDr. Mináriková. "Klinický priebeh ochorenia má pestrý klinický obraz, od najľahšej a najčastejšej formy, ktorou je zápal nosohltana, cez zápal priedušiek, zápal pľúc až k najzávažnejšej forme, ktorou je invazívne meningokové ochorenie - meningokoková meningitída so sepsou a výraznou hemoragickou vyrážkou, kedy je dokázaná prítomnosť pôvodcu ochorenia Neisserie meningitidis aj z likvoru a z krvi."
Výskyt ochorenia je vyšší u mladších detí. Je známe aj dlhšie trvajúce nosičstvo N. meningitidis v nosohltane vznikajúce i bez prekonania ochorenia.
Meningokoky, ktoré sú vyvolávateľmi ochorenia, sú veľmi rozšírené v ľudskej populácii a udržujú sa zvyčajne v horných dýchacích cestách. K manifestácii ochorenia teda môže dôjsť znížením odolnosti organizmu, či vplyvom telesnej námahy.
"Inkubačný čas je najčastejšie jeden až tri dni. Ochorenie sa prenáša kvapôčkovou infekciou, priamym stykom s chorým alebo s nosičom. Cesta prenosu je vždy ľahšia v úzkom rodinnom styku. To znamená, že nahromadenie veľkého počtu ľudí v malých bytoch, internátnych miestnostiach a zlé hygienicko-sociálne podmienky pôsobia na vznik a šírenie choroby," uvádza vedúca epidemiologického oddelenia Štátneho zdravotného ústavu Košice.
Ochorenie a podozrenie na invazívne závažné meningokové ochorenie podlieha hláseniu na príslušný štátny zdravotný ústav. Tak tomu bolo i v tomto prípade. Okamžite po nahlásení ochorenia boli v spolupráci mikrobiológa, klinika a epidemiológa vykonané potrebné protiepidemické opatrenia. Všetkým osobám, ktoré prišli do styku s chorým dievčatkom bol odporúčený zvýšený zdravotný dozor. Ten musí byť vykonávaný po dobu jedného týždňa.
"Z hľadiska vyššieho rizika vzniku prípadného ochorenia po prekonaní fyzickej námahy sa odporúča ľuďom, ktoré prišli do kontaktu s chorým obmedzenie fyzickej námahy počas jedného týždňa. Očkovanie kontaktov v ohnisku nákazy sa neodporúča vzhľadom na krátky inkubačný čas. Prvé klinické príznaky ochorenia sa totiž objavujú najčastejšie tretí deň od infikovania, pričom očkovacia látka chráni až po 10 - 14 dňoch od podania," dodala MUDr. Mináriková.
Meningitída si minulý týždeň vyžiadala v Moldave nad Bodvou svoju obeť. Ako nám potvrdila MUDr. Jana Seligová zo Štátneho zdravotného ústavu, zákernej chorobe podľahlo trojročné dievčatko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.