reintrodukovať zvieracie druhy naspäť do voľnej prírody, po približne dvojmesačnom nutnom pobyte v ZOO, sa tohoto privilégia dočká i orol skalný, ktorý od včera obýva voľnú voliéru pre dravce. Túto asi trištvrteročnú samicu kriticky ohrozeného chráneného druhu, priviedli do ZOO nie príliš šťastné okolnosti.
"Zázrakom vyviazla po nebezpečnom kontakte s elektrickým vedením," informoval nás MUDr. Ladislav Šimák, ktorý okrem toho, že je riaditeľom Záchrannej služby Košice, patrí na východnom Slovensku i medzi odborníkov na dravé vtáky. Práve preto sa naňho nakontaktovali pracovníci Štátnej ochrany prírody SR (ŠOP) so sídlom v Prešove, ktorým bola táto udalosť hlásená.
"Zaujímavosťou je, že tohto orla som zachránil v podstate už po druhýkrát. Prvý raz som mu pomohol, keď sedel v polorozpadnutom hniezde, kedy som mu zaviedol čip, na základe čoho evidujeme počet a lokalitu, v ktorej sa dravce nachádzajú. Keď sa mi teraz dostal do rúk po zásahu elektrickým prúdom, zistil som, že ide o toho istého jedinca, akurát že tentokrát už mal poranenú nohu a krídlo," vysvetlil nám MUDr. Šimák.
Ako sme sa ďalej dozvedeli, práve stĺpy elektrického napätia bývajú najčastejším dôvodom úhynu dravých vtákov. Pri zásahu elektrickým prúdom totiž vznikajú na popálených nohách vtáctva nekrotické zmeny, kvôli ktorým často odumrie najprv končatina a nakoniec i jedinec.
"Je pravda, že odumreté živočíchy tvoria jeden z článkov potravinového reťažca v prírode, v prípade kriticky ohrozených druhov sa však snažíme tieto s vypätím všetkých síl zachrániť," vyjadrila sa MVDr. Adriana Burešová zo ŠOP SR, na čo ju doktor Šimák doplnil: "Na Slovensku totiž evidujeme približne 70 až 80 párov orlov skalných, ktorí však ročne vyvedú iba okolo 20 mláďat, z nich sa však dospelosti dožije len 25 percent."
Ako nás ďalej informovala MVDr. Burešová, ŠOP už istý čas rokuje s Východoslovenskými energetickými závodmi, aby na stĺpy vysokého napätia automaticky osádzali hrebeňové zábrany, ktoré vie ŠOP bezplatne dodať. Na rozdiel od ostatných krajov Slovenska je to však práve východ, ktorý v zodpovednosti za toto opatrenie naďalej zaostáva. Okrem nebezpečnej elektriny sú to neraz i guľky pytliakov či nepopulárne vykrádanie hniezd, ktoré počty ohrozených vtáčich dravcov redukuje.
"Ak ľudia spozorujú v prírode alebo inde poranené alebo inak handicapované zviera, ktoré patrí medzi chránený druh a nevedia čo s ním, nech sa ozvú k nám na Štátnu ochranu prírody na číslo 091/ 77 32 713 alebo na detašované pracovisko do Košíc, kde je telefón 095/ 62 555 60. Poraneného živočícha väčšinou rehabitujeme v záchytnej stanici v Rozhanovciach, v prípade dlhšej rekonvalescencie ich umiestnime do ZOO," dokončila Adriana Burešová.
Ako za ňu dokončil riaditeľ ZOO Ing. Karol Seman, po úplnom vyliečení sa zvieratá navrátia späť do prírody, ako to bolo v prípade niekoľkých bocianov minulý rok a bude i v prípade samice orla kráľovského, ktorá si momentálne zvyká na svoje prechodné bydlisko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.