očakávaniami tak, ako sme o tom informovali už v našom včerajšom vydaní. Základným bodom bolo odvolávanie členov predstavenstva a voľba nových členov. Do predstavenstva sa tak dostal napríklad Alojz Rajnič, krajský šéf SDKÚ zastupujúci Casspos, teda firmu Ladislava Drabika vlastniacu 11 a pol percenta akcií. Ďalšou zaujímavosťou je, že po včerajšku už Slávia Capital nemá zástupcov vo vrcholových orgánoch.
Hneď po skončení valného zhromaždenia nám Rudolf Čížik zo Slávie Capital, ktorý do včerajška zastával post predsedu predstavenstva Inžinierskych stavieb (IS), potvrdil uskutočnené zmeny. Vo včerajšom rozhovore pre Korzár A. Rajnič naznačil, že Slávia Capital už asi nemá mandát na predaj 43 percent akcií podniku od dvoch akcionárov a s tým súvisí podľa neho aj to, že už nemá ani členov v predstavenstve.
Opäť sme sa teda R. Čížika opýtali na to, ako je to vlastne s tým ich mandátom.
"Zatiaľ zrušený nebol," odpovedal.
Prichádza do úvahy takáto alternatíva?
"Uvidíme, čas ukáže."
Slávia Capital podľa neho ďalej pokračuje v krokoch, ktoré majú smerovať k odpredaju 43 percent akcií IS.
Alojza Rajniča, ktorý je okrem iného aj poradcom premiéra pre oblasť bezpečnosti a krízové situácie, sme sa opýtali, či jeho súčasné pôsobenie v predstavenstve IS nepovažuje za konflikt záujmov. "O tom by sa dalo hovoriť len v prípade, keby som bol zamestnancom Úradu vlády. A to nie som," poznamenal.
Po valnom zhromaždení sa uskutočnilo prvé zasadnutie nového predstavenstva. Jeho predsedom sa stal Miroslav Remeta zastupujúci záujmy akcionára Branislava Prieložného, ktorý získal 30 percent akcií ešte pred novembrovým valným zhromaždením.
Po zasadnutí predstavenstva nám A. Rajnič povedal, že otázka predaja, aj čo sa spôsobu týka, bude predmetom ďalších rokovaní. Je možné, že pôjde o priamy predaj aranžovaný samotnými akcionármi, ale nie je vylúčené ani to, že akcionári poskytnú mandát na predaj svojich akcií ďalšiemu subjektu, trebárs Slávii Capital.
Tieto otázky sú teda v súčasnosti otvorené. Cieľ je však jasný. Akcionári chcú osloviť potencionálnych investorov zo zahraničia, ktorým chcú ponúknuť rozhodujúci balík akcií. Zatiaľ nie je známy postoj, aký zaujme Dopravná banka v konkurze, ktorá má v držbe 28-percentný balík. Drobní akcionári vlastnia 15 percent, ich nároky by mal ošetriť verejný prísľub na odkúpenie akcií zo strany budúceho rozhodujúceho akcionára. Ostatné akcionárske skupiny by mali mať podľa našich informácií záujem svoje podiely v Inžinierskych stavbách odpredať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.