zamestnala nielen kompetentných, ktorí majú plné ruky práce, ale aj médiá. Do konca vykurovacej sezóny ostane piesok tam, kde je. Vykonávajú sa však opatrenia, aby sa hrozba ekologickej havárie dostala pod kontrolu. Halda je opatrená výstražnými značkami a zamestnanci odboru životného prostredia Okresného úradu Košice-okolie majú na stole prvé analýzy.
Povolenie pre spustenie plynu do prevádzky sa totiž vydalo len po tom, čo sa odsúhlasilo priebežné monitorovanie dopadu havárie na jednotlivé zložky životného prostredia. "Monitoring sa vykonáva na 24 rôznych miestach. Ide najmä o studne, povrchové vodné zdroje a pôdu. Prvé analýzy poskytli hodnoty jednotlivých prvkov a stanú sa vlastne odrazovým mostíkom. Každé ďalšie meranie sa bude porovnávať s týmto a na základe toho bude možné vyšpecifikovať, do akej miery sa na prípadnom znehodnotení životného prostredia bude podieľať materiál, ktorý bol použitý na zasypanie plynového potrubia," informoval nás včera prednosta OÚ-okolie Ľuboš Pastor.
Na základe analýz bude vypracovaný posudok, podľa ktorého sa rozhodne o spôsobe a rozsahu sanácie. Zodpovednosť za vzniknutú situáciu si nechce vziať na svoje plecia žiadna zo zúčastnených strán. Investorom sa v poslednej fáze stal Slovenský plynárenský priemysel, ktorého zástupcovia ale tvrdia, že ťarcha leží na stavebných firmách, ktoré práce realizovali. Okresný úrad k tomu dodáva, že každý materiál použitý na stavbe musí mať príslušný atest. Niektoré zo stavebných firiem Ekogas, Konštrukta, Zepo, Montrur a Remont, ktoré robili tieto práce pre SPP, sa nechali počuť, že zodpovedný je predajca materiálu, v tomto prípade Obecný podnik služieb Poproč. Paradoxne aj na kanalizáciu a čističku v Poproči, kde boli dodávateľom stavebných prác Inžinierske stavby, bol použitý tento piesok a tam bola zadávateľom a investorom práve samotná obec Poproč. Jej starosta však tvrdí, že oni mali v rukách analýzy spred niekoľkých rokov, podľa ktorých bolo možné za určitým účelom použiť piesok. V žiadnom prípade sa ale nesmie dostať do blízkosti vodných zdrojov. A tak, kým sa na jednej strane sa monitoruje dopad ekologickej havárie na životné prostredie a na strane druhej hľadá vinník, ľuďom z obcí, ktorých sa to týka, ostáva len dúfať, že sa problém, čím skôr vyrieši.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.