úvod treba konštatovať, že sa na vývoji trestnej činnosti vo vojenských útvaroch odráža celková kriminalita v spoločnosti," povedal veliteľ Útvaru VP v Prešove plukovník Ing. Vladimír Marko. Uviedol aj množstvo údajov na porovnanie. Kým v roku 1996 riešili 312 trestných činov, vlani ich bolo už len 191. "V poslednom období sa kriminalita stabilizovala. V rámci nej, viac ako dve tretiny tvorili vojenské trestné činy, z toho najviac prípadov sa týkalo dezercie a porušovania dozornej a strážnej služby," dodal veliteľ a opäť podotkol, že kriminalita v armáde je odrazom celkového poklesu rešpektovania zákonov v spoločnosti. "Keď mladý vojak príde na vojnu, myslí si, že môže spať v službe, na stráženom stanovišti si môže ľahnúť a odložiť zbraň, neuvedomujúc si, že také konanie je postihnuteľné."
Vlani riešili 52 prípadov dezercie a 52 prípadov porušovania povinností strážnej a dozornej služby. Všetkými sa zaoberal aj vojenský prokurátor. "O päťdesiat percent poklesol počet porušovania práv a chránených záujmov vojakov. Išlo o sedem takýchto prípadov, medzi ktoré patrí aj známe šikanovanie. Na druhej strane nám ale na sedem prípadov narástlo porušovanie služobných povinností, pričom sa ich dopustili profesionálni vojaci. Evidujeme taktiež jedenásť neuposlúchnutí rozkazov, hlavne vtedy, keď vojak vedel, že má ísť do služby, ale šiel na vychádzku alebo domov," povedal plukovník Marko. Z ostatnej trestnej činnosti preverovali vojenskí policajti ďalších 48 prípadov, z ktorých sa 19 týkalo krádeží so škodou za viac ako 300-tisíc korún a 9 ublížení na zdraví, ktoré boli spojené s požitím alkoholu. "Je smutné, že tri prípady sa stali vo vojenských objektoch, ostatné na verejnosti, čo nás taktiež neteší. Veľmi nás mrzí, že sa nám doposiaľ ešte nepodarilo objasniť krádež štyroch vojenských pištolí vzoru 82, kalibru deväť milimetrov, ktoré sa stratili v Sokolovských kasárňach v Prešove."
Zaujímalo nás aj to, či sa vojenská polícia zaoberala výskytom drog vo vojenských útvaroch. "Tento jav sa prenáša z civilného života aj za vojenské brány. V roku 1996 sme evidovali len jedno opilstvo, v roku 1998 sme mali šesť drogových záležitostí, vlani dva prípady v Prešove a Michalovciach. Išlo o marihuanu," reagoval na otázku veliteľ. Drogy v útvaroch odhalili v spolupráci s Colným riaditeľstvom a odborom Železničnej polície v Prešove, odkiaľ im na preventívne akcie poskytujú pracovníkov so služobnými psami. "Vojaci dostávajú tú ´trávu´ od známych a kamarátov, ktorí ich navštevujú, alebo si ju aj sami donesú z domu. Zväčša majú drogy len pre vlastnú potrebu." Stáva sa, že pri rôznych reorganizačných zmenách sa niekedy tratí majetok... "S tým sme sa nestretli, ale preverovali sme neoprávnené vytváranie nadmerných zásob, hlavne výstrojného materiálu. Zodpovedný náčelník vystavoval preúčtovacie doklady o zrušení materiálu, ktorý však fyzicky nerušil, ale ponechával v sklade. Pre svoju rozsiahlosť je tento prípad ešte stále v štádiu preverovania. Evidovali sme škodu za viac ako tristotisíc korún. Vojenskej správe sa vrátil majetok len za asi stotisíc." Hlavným ukazovateľom, ktorý svedčí o práci polície, aj v rámci armády, je objasnenosť. Čo na to veliteľ Marko? "Môžem uviesť, že na úseku vojenských trestných činov evidujeme stopercentnú objasnenosť, pri majetkovej kriminalite je to na 70 a pri ostatných trestných činoch na 95,8 percenta."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.