kapitálové výdavky nebude dosť financií ani tento rok. Kým vlani na ne dostali 15 miliónov korún, teraz môžu rátať najviac so 17 miliónmi, pričom mnohé školy hlásia havarijný stav už niekoľko rokov. Posledným z takých vypuklých príkladov je kotolňa v ZŠ Kapušany (okres Prešov). Ako bude zriaďovateľ škôl riešiť také situácie, na to sme sa včera opýtali prednostu OÚ v Prešove Milana Benča.
Rozhodne máme snahu tento rok postupne splynofikovať školu po jednotlivých pavilónoch. Vieme, že v triedach je chladno. Deti sa teraz, keď je vietor a mráz, učia pri 15-16 stupňoch Celzia. Kraj akceptoval túto situáciu a dal súhlas na investíciu do 1 milióna korún s priamym zadaním, teda bez verejného obstarávania. Na rozvod plynu však potrebujeme stavebné povolenie.
Ako dlho trvá havarijný stav na ZŠ v Kapušanoch a prečo riešite situáciu až teraz v zimnom období?
Nahlásili to asi pred troma rokmi. Pôvodný projekt dali urobiť ešte moji predchodcovia, ale je veľmi drahý. Požiadal som preto firmu, ktorá vypracovala projekt pre Lemešany, aby upravila ten pôvodný podľa svojho. Ide nám o to, aby sa výkopové práce mohli začať už na budúci týždeň.
Máte podobné požiadavky aj z iných škôl v okrese Prešov?
Áno. Podobná situácia je aj v Šarišských Bohdanovciach a aj tú chceme plynofikovať tento rok. Potom nám ostane ešte Tulčík a opravy kotolní vo Veľkom Šariši, problém s dodávkou teplej vody v ABC - Centre voľného času, ktoré zásobuje aj ZŠ na ulici Československej armády a podobne.
Otázku výstavby splachovacích WC sme rozoberali veľakrát. Vo Fričovciach, Tuhrinej a Pušovciach však stále nemajú sľubované záchody. Čo sa zmení tento rok?
V prípade Fričoviec sme už rokovali so zástupcami farského úradu. Navrhli sme zmier pre súd s tým, že časť školy je v majetku štátu, časť patrí cirkvi, ale ide o dohodu v súvislosti s pozemkom. Celú záležitosť posúdia právnici úradu aj cirkvi, a keď dôjde k zhode, uzavrieme situáciu zmierom. Plánujem požiadať krajského prednostu, aby vytvoril finančnú rezervu na to, aby sme ich postavili ešte tento rok. V Pušovciach nás ešte čaká rokovanie o vydaní majetku. V Tuhrinej máme školu na troch miestach. Rokoval som so starostom a dohodli sme sa, že dám vypracovať štúdiu vrátane rozpočtu rozmiestnenia unimobuniek, ktoré by škola využívala ako triedy a prístreškami ich napojíme na hlavnú budovu. Na obecnom pozemku je dosť miesta a demografický vývoj vzhľadom na zloženie obyvateľstva ukazuje na potrebu riešiť situáciu do budúcnosti. V rámci tejto reorganizácie by sme uvažovali už aj so splachovacím WC s tým, že investorom bude okresný úrad, ale pozemok dostaneme od obce zdarma na základe dlhodobej zmluvy o nájme. Pôvodne sme plánovali prístavbu 6 tried, ale len jedna z nich by nás stála 2 milióny korún. V prípade unimobuniek so základmi a napojením by sa náklady znížili zhruba na polovicu.
Znamená to, že rozšírenie školy v Tuhrinej je reálne ešte tento rok?
Rozhodne nie. Pokiaľ nám krajský úrad schváli prostriedky pre túto koncepciu tak sa v roku 2001 dá uvažovať o splachovacom WC, ale s rozšírením školy až v roku 2002.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.