Po sobotňajšom zemetrasení narátali v Salvádore už vyše 400 obetí
Silné sobotňajšie zemetrasenie v Strednej Amerike si podľa najnovšej bilancie vyžiadalo už vyše 400 obetí. V najviac postihnutom Salvádore
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
napočítali zatiaľ 403 mŕtvych a v Guatemale šesť.
Epicentrum zemetrasenia v sile 7,6 stupňa Richterovej škály ležalo v Tichom oceáne neďaleko pobrežia Salvádoru. V tomto štáte je podľa denníka El Diario de Hoy stále nezvestných najmenej 1000 osôb. V dôsledku otrasov sa zranilo viac ako 3300 ľudí. Táto bilancia sa však bude pravdepodobne z hodiny na hodinu meniť k horšiemu.
Zem sa v sobotu triasla aj v Nikarague, Hondurase, Kostarike a na juhu Mexika v štáte Chiapas. Viac ako 24 hodín po zemetrasení sú mnohé zničené dediny stále odrezané od okolitého sveta. Zosuvy pôdy zablokovali cesty, zničené sú stovky mostov, telekomunikačné káble sú popretŕhané.
Sobotňajšie otrasy boli silnejšie ako zemetrasenie v roku 1986, ktoré si v Salvádore vyžiadalo vyše 1500 obetí.
Salvádorský prezident Francisco Flores vyhlásil v krajine stav ohrozenia. Doterajšiu bilanciu obetí označil za "veľmi predbežnú". "Obetí je oveľa viac a oveľa viac je ľudí, ktorých domy sú zničené," povedal. Flores oznámil, že jeho vláda požiadala Kolumbiu o dodanie 3000 rakiev pre najchudobnejšie rodiny, aby mohli pochovať svojich mŕtvych.
Prírodná katastrofa asi najviac zasiahla štvrť Las Colinas v meste Santa Tecla západne od metropoly San Salvador. V dôsledku otrasov sa tu zosunulo úbočie vrchu a tony zeme pod sebou pochovali približne 180 domov. Z ich trosiek sa podarilo doteraz vytiahnuť 200 mŕtvych tiel.
Zemetrasenie zničilo podľa salvádorskej polície 8000 domov úplne a ďalších 17 000 poškodilo. Takisto silno poškodené letisko v metropole San Salvador bolo v nedeľu popoludní miestneho času opäť otvorené, čo uľahčilo prísun zahraničnej
pomoci.
Záchranári z celého sveta smerujú do Salvádoru a humanitárne združenia organizujú pomoc pre obyvateľstvo postihnutej oblasti. Pomoc krajine prisľúbili Mexiko, Panama, Guatemala, Španielsko, USA, Čína, Izrael, Japonsko, Taiwan a Nemecko. Tím záchranárov do Salvádoru vyslala aj Európska únia, ako včera inormoval komisár Európskej komisie pre zharaničné vzťahy Chris Patten.
Taiwan, ktorý pred dvoma rokmi zažil podobnú katastrofu, pričom zahynulo 2400 ľudí a 10 000 bolo zranených, začal okamžite organizovať pomoc pre Salvádor a už v nedeľu do oblasti odcestoval prvý záchranársky tím. Taiwanský Červený kríž otvoril bankové konto na pomoc postihnutej oblasti a plánuje do Salvádoru zaslať zásobu asi 10 000 prikrývok a 300 stanov.
Japonsko, ktoré má tiež smutné skúsenosti s podobnými udalosťami, dnes rozhodlo, že Salvádoru poskytne celkovo 650 800 dolárov a do oblasti vyšle lekárske tímy.
USA vyšlú do oblasti vrtuľníky, ktoré majú pomôcť zhodnotiť situáciu. Španielsko sa chystá poskytnúť tím 75 požiarnikov a 24 špeciálne vycvičených psov.
Pomoc pri záchranárskych prácach v Salvádore vláde SR ponúkol aj Riadiaci výbor Združenia kynológov záchranárov (ZKZ). Na pomoc pri vyhľadávaní nezvestných osôb je pripravených na okamžité nasadenie minimálne 15 záchranárskych psov a psovodov, medzi ktorými sú aj záchranári úspešní pri zemetraseniach v Turecku a Taiwane.
Ako včera uviedla hovorkyňa vlády SR Miriam Fiťmová, o sprostredkovaní účasti slovenských psovodov na záchranárskych prácach by sa malo rozhodnúť v najbližšom čase.
Autor: San Salvador (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.