vicepremiéra pre integráciu Pavla Hamžíka, ak SR neposilní samosprávnu demokraciu, nemá šancu dostať sa medzi najviac pripravené krajiny, ktoré môžu vstupovať do EÚ už v roku 2004.
"Ak zmeškáme túto skupinu, potom sa môžeme pozerať až do roku 2010," konštatoval. Dodal, že kľúčový termín na reformu verejnej správy a ďalšiu diskusiu o nej koalícia už zmeškala. Dátum 7. februára, ktorý avizoval podpredseda vlády pre ekonomiku Ivan Mikloš, považuje aj Hamžík za posledný na prijatie zákona o územnom členení, samospráve vyšších územných celkov (VÚC) a voľbách do VÚC.
Hamžík je za prijatie koncepcie reformy, ktorú schválil kabinet. "Už nie je čas na jej prehodnotenie," tvrdí. Podľa neho by koaličné strany mali odpolitizovať problém reformy, pretože jej zlyhanie by bolo neúspechom vládnej koalície. Hamžík si vie predstaviť aj symetrický model ôsmich VÚC aj krajov, ale túto otázku nebude otvárať, keďže kabinet schválil 12 VÚC. Vyjadrenia niektorých koaličných politikov, že novelu ústavy by mali schváliť ešte v tomto volebnom období, kým reformu je možné odložiť, nepovažuje Hamžík za kompetentné.
MEDZITITUL: Slovensko si na tento rok stanovilo 167 úloh zo správy EK
Slovensko by malo v tomto roku splniť 167 prevažne legislatívnych úloh, ktoré vyplývajú z pravidelnej správy Európskej komisie (EK). Termíny na ich prijatie sú záväzné a ich neplnenie by podľa vicepremiéra pre integráciu Pavla Hamžíka znamenalo, že kapitoly, ktoré Slovensko pri rokovaniach s Európskou úniou (EÚ) uzavrelo, by mohli opäť otvoriť. Za "napäté" Hamžík označil schválenie novely ústavy i legislatívy, ktorá s ňou súvisí, zákon o súdoch a sudcoch, novelu zákona o Najvyššom kontrolnom úrade (NKÚ) a zákon o vyšších územných celkoch (VÚC).
Slovensko už teraz zaostáva v oblasti pracovného práva, chýba najmä novela zákona o kolektívnom vyjednávaní. Medzi uzavreté kapitoly, v ktorých má SR záväzky, patrí Štatistika, pričom nový zákon o štátnej štatistike by mal byť hotový do augusta. V kapitole Veda a výskum je potrebný zákon o vede a technike a nový zákon o SAV, v kapitole Vzdelávanie - zákon o vysokých školách, v Ochrane spotrebiteľa a zdravia - zákon o spotrebných úveroch a vo Vonkajších vzťahoch - zákon o Eximbanke.
Hamžík považuje za úspech, že počas švédskeho predsedníctva EÚ by malo Slovensko otvoriť ďalších 12 kapitol. V 13. kapitole, ktorou je Finančná kontrola, Slovensko nedosiahlo taký pokrok, aby o nej mohlo začať s úniou rokovať. Vicepremiér preto považuje za dôležité posilnenie nezávislosti NKÚ, audítorov a boja s podvodmi, ktoré súvisia s DPH a clom.
Prechodné obdobie pokiaľ ide o voľný pohyb pracovnej sily podľa Hamžíka nie potrebou len členských krajín EÚ, najmä Rakúska a Nemecka, ktoré susedia s kandidátskymi štátmi, ale je aj v záujme Slovenska. Upozornil, že neobmedzená možnosť pracovať v zahraničí po vstupe SR do únie by mohlo znamenať odchod mnohých expertov zo Slovenska. Podľa Hamžíka, mzdy sa nebudú môcť vyrovnať úrovni EÚ, je však potrebné vytvárať podmienky, ktoré by Slovensko priblížili európskym štandardom.
foto do čísla/utorok/Hamžík
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.