cykle. "Maximum slnečnej aktivity, ktoré sa opakuje každých 11,4 rokov, bude možné časovo definitívne ohraničiť až v budúcnosti, keď toto obdobie doznie, pričom jeho trvanie môže byť 2-3 roky. Podľa výsledkov, ktoré máme k dispozícii zo súčasných pozorovaní slnečnej koróny a protuberancií však možno predpokladať, že maximum slnečnej aktivity pripadne pravdepodobne na druhý polrok tohto roka. Predbežne všetko nasvedčuje tomu,že toto obdobie maxima slnečnej aktivity nemusí prekonať predošlé, ktoré sme zaznamenali v období rokov 1989 -92. Viac nám však povedia reálne merania," povedal RNDr. Vojtech Rušín z oddelenia fyziky Slnka Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied v Tatranskej Lomnici.
Tento známy slovenský astronóm však pripomína, že slnečná činnosť, keď naša hviezda je vo veku asi 4,5 miliardy rokov, nie je ešte v súčasnosti detailne preštudovaná a prekvapenia úplne vylúčiť nemožno. V období, keď maximum slnečnej činnosti vrcholí, možno však očakávať vplyvy aj na život na planéte Zem. Tým atraktívnejším prejavom zvýšenej slnečnej aktivity môže byť i v našej zemepisnej polohe výskyt pozoruhodného javu - polárnej žiary. Tú sme v Čechách a na Slovensku mohli pozorovať už v apríli roku 2000.
Nepríjemnejšími dôsledkami maxima slnečnej aktivity môže byť vznik elektromagnetických búrok, čo výrazne ovplyvňuje napr. funkciu družíc na obežnej dráhe okolo Zeme, keď niektoré prístroje v nich môžu zlyhať. Nízka úroveň žiarenia môže ohroziť aj pilotov lietadiel vo veľkých výškach. "Jedným z dôsledkov maxima slnečnej aktivity môžu byť aj veľké výpadky celých energetických sústav. To sa stalo v roku 1989 v Kanade a USA. Práve preto je také dôležité rozvíjať nové trendy v prognózovaní kozmického počasia," uviedol V. Rušín.
Niektoré javy na Slnku dávajú ľudia do aktuálnych súvislostí najmä s katastrofálnymi zemetraseniami. Súvislosti medzi slnečnou aktivitou v období maxima a zemetraseniami nie sú exaktne dokázané. Človek hľadá medzi vysvetleniami pre takéto katastrofy aj javy na Slnku. Naša životodarná žltá hviezda ako vinník týchto nešťastí figuruje i v čase zatmení, čo však s pohybom veľkých platní zemskej kôry, ktoré zemetrasenia spôsobujú nesúvisí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.