VLK Východné Karpaty so sídlom v Humennom podalo v tejto veci podnet na Slovenskú inšpekciu životného prostredia, ktorý sa týkal nelegálnej ťažby stromov v lokalite nad obcou Runina (okres Snina), konkrétne v lesnom poraste. "Podľa platného lesného hospodárskeho plánu sme zistili, že daný lesný porast je vedený až do roku 2003 ako porast bez akéhokoľvek zásahu," skonštatoval vtedy náčleník LZ VLK Východné Karpaty Rastislav Mičaník a dodal, že napriek týmto skutočnostiam došlo priamo v tomto poraste k výrubu minimálne 25 stromov a následnému poškodeniu ďalšej desiatky stromov.
Informácie o nezákonnej ťažbe dreva nám potvrdila aj vedúca Inšpektorátu ochrany prírody v Košiciach Jolana Stanková. Podľa informácií lesoochranárov i inšpekcie patria spomínané porasty do vlastníctva humenskej spoločnosti Súkromné lesy Kredba a spol. Získali sme stanovisko spoločnosti, ktoré potvrdzuje, že Kredba je vlastníkom nehnuteľnosti v katastrálnom území Runina, pričom na liste vlastníctva "nie je vyznačené žiadne obmedzenie vlastníckeho práva."
Konateľ spoločnosti Miroslav Korch vo svojom stanovisku uvádza: "Ak orgán životného prostredia mal zámer vyhlásiť dotknutý pozemok so zamýšľanou ochranou, bol povinný túto skutočnosť oznámiť písomne vlastníkovi pozemku. Ďalej sa takéto obmedzenie vyznačuje aj v katastri nehnuteľností a samotné územie v teréne sa označuje tabuľami so štátnym znakom SR a s nápisom. Označenie obstaráva orgán ochrany prírody, a to do šiestich mesiacov odo dňa vyhlásenia chráneného územia. Tento postup ukladá zákon o ochrane prírody a krajiny. Nič z toho, čo uvádzame, sa neuskutočnilo. Veď túto skutočnosť potvrdzuje aj náčelník lesoochranárskeho zoskupenia VLK Východné Karpaty, keď tvrdí, že územie prírodnej rezervácie je jasne označené dvoma červenými pásmi na stromoch."
V stanovisku sa ďalej uvádza, že spoločnosť Kredba si naozaj objednala prevedenie ťažobných prác cudzími firmami v susedných porastoch. "Ťažbu v poraste 201 však nikto neprikázal. Ak ale došlo k nejakému výrubu údajne 23 stromov, stalo sa to nedopatrením, nevylučujem ani provokáciu," konštatuje Miroslav Korch a pokračuje: "Zhodujem sa aj so záverom spomínaného článku, že prípad ešte zďaleka nieje uzavretý. Aj práva vlastníka sú chránené ústavou a zákonmi a zákon o ochrane prírody a krajiny priznáva vlastníkovi náhradu majetkovej ujmy z obmedzenia bežného hospodárenia na pozemku. Podmienky a spôsob úhrady mala ustanoviť vláda nariadením, čo sa však do dnešného dňa nestalo. V danej lokalite u nás sa to môže týkať 14 tisíc metrov kubických drevnej hmoty a výpočet je tak jednoduchý."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.