Riaditeľ Imuny pripustil v druhom štvrťroku hromadné prepúšťanie
Bratislava/Šarišské Michaľany - Porada ekonomických ministrov v pondelok 15. januára, odporučila návrh na zmenu postupu privatizácie štátneho podniku
Iveta Benková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Imuna Šarišské Michaľany. Strategickému investorovi, ktorého vyberie Ministerstvo pre správu a privatizáciu národného majetku SR (MPSPNM), by podľa ich odporučenia mal byť predaný celý majetok podniku. Návrh zohľadňuje nezáujem zamestnancov a manažmentu o päť percent majetku Imuny a zároveň mení aj rozhodnutie o dočasnom ponechaní 34 percent majetku vo Fonde národného majetku SR. Toľko sa uvádza v správe SITA.
Pre objasnenie pripomíname, že privatizácia Imuny sa vlečie už mesiace. Keď sa konečne rozhodlo o privatizácii tohto podniku, celý proces zabrzdili rôzne administratívno-technické záležitosti. Napríklad v súvislosti s majetkovo právnym vysporiadaním pozemkov Imuny, ale aj v prieťahoch s kúpou piatich percent majetku Imuny pre zamestnancov, respektíve ich spoločnosť.
"Nie je pravda, že zamestnanci nemali záujem o kúpu 5 percent akcií," povedal nám riaditeľ štátneho podniku Imuna Šarišské Michaľany Peter Schvalb. Pripustil však, že medzi odborovou organizáciou a vedením podniku vznikol menší spor. "Vedenie podniku navrhovalo kúpu 5 percent akcií prostredníctvom subjektu, ktorý by sme za týmto účelom založili. Odbory navrhovali získať majetok formou zamestnaneckých akcií, ktoré nepodliehajú plateniu," vysvetlil ďalej riaditeľ. Dodal, že takáto forma nie je možná. Návrh odborovej organizácie bol tiež v rozpore s uznesením vlády. Odbory na tento rozpor upozornilo vedenie podniku aj Ministerstvo pre správu a privatizáciu národného majetku SR a odporučilo im, aby sa podieľali na návrhu vedenia podniku. Napokon došlo k vzájomnej dohode. Podľa slov riaditeľa Schvalba, nastal iný problém. Zamestnanci a vedenie podniku navrhovali platbu v splátkach. To znamená na začiatok 20 percent z celkovej hodnoty majetku, a potom v priebehu nasledujúcich desiatich rokov ďalšie splátky. "Tento náš návrh nebol akceptovaný. Požiadavka znela zaplatiť celú sumu naraz, čo v prepočte boli asi tri milióny korún. Snažili sme sa argumentovať, že v našich podmienkach žiadať od ľudí, ktorí dlhodobo nedostávali žiadne prémie ani ďalšie motivačné zložky mzdy niekoľko desiatok tisíc korún naraz, je veľmi ťažké. A na to, aby sme celú sumu zaplatili naraz, na to sme jednoducho nemali."
Riaditeľ Imuny P. Schvalb vyjadril nespokojnosť s vylúčením podniku v súvislosti s informovaním o podmienkach privatizácie, ako aj o možných strategických partneroch zo strany MPSPNM SR. "S ministerstvom sme permanentne komunikovali na odstraňovaní pripomienok k privatizačnému projektu. Avšak pre nás veľmi dôležité otázky, napríklad aké budú podmienky pre výber, respektíve, kto sa o podnik zaujíma, o tých nevieme nič."
Zdôraznil tiež, že farmaceutická výroba je špecifická a dosť zložitá, preto by sa aj podnik mal k uvedenému vyjadriť.
Riaditeľ zároveň dodal, že odďaľovanie privatizácie podniku neprospieva, ale čo ich ničí je celková ekonomická situácia v zdravotníctve. Aj preto neprichádza do Imuny toľko finančných prostriedkov, ako by podnik potreboval na výrobu.
V súvislosti so znižujúcim sa objemom výroby, je v Imune nadstav zamestnancov. Riaditeľ Schvalb pripustil možnosť hromadného prepúšťania. "Pripravuje sa zníženie stavu pracovníkov, ktorí boli dlhodobo doma na 60 percentnej náhrade mzdy. Keďže sme očakávali zlepšenie situácie a mali dostatok objednávok na výrobu, ba dokonca sme mohli ešte prijímať ľudí. Preto sme neznižovali stavy už v minulosti. Pri súčasnom objeme výroby, už nebudeme môcť túto situáciu dlhšie udržať. Prepúšťanie bude nevyhnutnosťou a bude aktuálne po skončení prvého štvrťroku."
Konkrétne čísla, teda koľko ľudí by to malo postihnúť, riaditeľ Imuny š. p., Šarišské Michaľany Peter Schvalb ešte nechcel uviesť, keďže v súčasnosti prebiehajú rozhovory s odborovou organizáciou. Očakávajú ich tiež rokovania s úradom práce, takže hovoriť o počte by dnes bolo predčasné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.