kapacitne ani zďaleka nezodpovedá súčasným potrebám. Najmä pri príletoch zo zahraničia je čakanie na colné odbavenie v stiesnených priestoroch doslova utrpením. Aj preto sa vedenie košického letiska už dlho usilovalo o získanie finančných prostriedkov na vybudovanie nového terminálu. Projekt je už vypracovaný, v letištnej hale stojí maketa, podarilo sa už aj vyčleniť finančné prostriedky a dobrá správa je, že s výstavbou terminálu sa začne už po skončení tejto zimnej sezóny. Výstavba by mala trvať zhruba dva roky.
"Výstavbu terminálu si vyžiadal neustály medziročný nárast počtu cestujúcich," informovala nás riaditeľka košického letiska Ing. Marta Horváthová. "V posledných piatich rokoch tento nárast predstavoval 10 až 12 percent. Nová budova zvýši úroveň služieb poskytovaných cestujúcim. Nebude v nej chýbať kaviareň, reštaurácia, zmenáreň, požičovňa, taxislužba, salónik pre biznis cestujúcich a samozrejme informačné prepážky."
Nový terminál o rozlohe 50 krát 100 metrov bude stáť medzi pôvodnou budovou a budovou Ochrany letísk. Súčasná sa bude následne rekonštruovať, aby mohla ďalej slúžiť najmä tuzemským a obchodným cestujúcim. Investičné náklady na výstavbu novej budovy predstavujú 220 miliónov korún, investorom je Slovenská správa letísk. V súčasnosti prebieha výberové konanie na dodávateľa stavebných prác, ktoré by malo byť uzavreté do mesiaca. Projekt vypracoval prešovský Stavoprojekt.
"Rok 2000 skončil pre letisko úspešne. Prvý rok sme uzavreli bez príspevku štátu na prevádzku. Dosiahli sme tržby na úrovni 118 miliónov korún a náklady predstavovali 117 miliónov. V porovnaní s predchádzajúcim rokom sme vykázali o osem miliónov korún lepší hospodársky výsledok, rok 2000 tak uzavrieme so ziskom jeden milión korún. V počte prepravených cestujúcich sme zaznamenali nárast z predchádzajúcich 114 tisíc cestujúcich na minuloročných 126 tisíc. K nárastu došlo ako pri charterových letoch, tak aj pri cestujúcich na pravidelných linkách," poznamenala M. Horváthová.
Pod zlepšenie výsledkov hospodárenia sa podľa nej podpísalo jednak zvýšenie počtu cestujúcich, ale tiež rast kurzu amerického dolára.
Najväčšími dopravcami na pravidelných linkách sú České aerolínie so 73-percentným podielom, nasledujú Slovenské aerolínie a Tyrolean Airways. Charterovým letom kraľujú Slovenské aerolínie a Tunis Air. Najväčšiu špičku letisko zažíva v letných mesiacoch od júla do augusta. Vlani v auguste zaznamenali historické maximum v počte prepravených cestujúcich a to sa jeho história datuje od roku 1953.
Na letisku pracuje 98 zamestnancov, priemerná mzda dosiahla 14 512 korún, čo v porovnaní s predchádzajúcim rokom znamená 16-percentný rast miezd.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.