cestujúcou verejnosťou. Aj napriek ponosom sa podľa slov dopravného námestníka DPMK ponúkaná prepravná kapacita na jednotlivých sídliskách v špičkovej hodine zvýšila. Ďaľších šesť oblastí mesta dostalo nové spojenie so železničnou stanicou, pričom vznikli nové linky do oblasti VŠA zo sídliska Ťahanovce, Dargovských hrdinov a KVP.
Verejnosť zvyknutá na svoje "staré" osvedčené spoje však protestovala. Preto Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) pristúpil k úprave jednotlivých trás a liniek.
"Zmena prispela k zlepšeniu úrovne dopravy v súlade so zámerom zlepšenia úrovne špičkovej dopravy. To je zrejmé aj zo skutočnosti, že zo vzniklých pripomienok cestujúcich nebola ani jedna na nedostatočnú kapacitu v novom linkovom vedení. Najčastejšie pripomienky súviseli s vynechaním niektorých tradičných smerovaní, ktoré ale v novom vedení boli nahradené inými linkami. Všetky pripomienky sme ale úspešne doriešili, pričom Magistrát vydal licenciu, ktorá by mala byť zrealizovaná v priebehu januára," uviedol v decembri pre Korzár dopravný námestník DPMK Arpád Schwartz. Zároveň však dodal, že možnosť realizácie vylepšujúcich opatrení je úmerne závislá na doriešení financovania dopravného podniku. Oproti minulému roku totiž zdraželi všetky vstupy a mesto má voči dopravnému podniku dlžobu 45 miliónov korún. Tieto peniaze nemá DPMK ako nahradiť.
A práve peniaze zabrzdili pripravované zavedenie zmien dopravy do praxe.
"Musíme vyčkať do konca januára, potom sa uvidí. V súčastnosti sa pripravuje návrh novej tarify, pričom zároveň riešime možnosti dofinancovania prevádzky MHD. Veľa závisí od samotného mesta, veď to nám za uplynulé dva roky dlhuje dovedna 45 miliónov. Ak k tomu prirátame ďaľších 50 miliónov potrebných na prevádzku dopravy v tomto roku, je jasné, že z ničoho sa mestská doprava realizovať nedá," povedal nám A. Schwartz.
Na základe rozhodnutia mesta, ktoré je samo v neľahkej finančnej situácii, sa uvidí, ako to bude s dopravou v Košiciach skutočne vyzerať. Pokiaľ sa nebudú plánované dotácie na rok 2001 pravidelne poskytovať, potom bude dopravný podnik nútený hľadať náhradné riešenia. Krízovú situáciu pravdepodobne zachránia len ďalšie obmedzenia dopravy, ako aj zvyšovanie cestovného. Ak sa táto zásadná otázka nevyrieši, potom je predčasné hovoriť o skvalitnovaní dopravy.
"Mesto nemá na rozdávanie, a tak sa úprave tarify zrejme nevyhneme. Určite však bude zvýšenie cetovného nižšie, ako je schválené zdraženie tarify vládou pre SAD (20%) a železnice (15%)."
Len prípadne poskytnutá dotácia na rok 2001 umožní realizáciu navrhnutých vylepšení v dohľadnom čase. V opačnom prípade môže dôjsť k situácii, že DPMK skutočne pristúpi k ďaľším úsporným opatreniam. Pri súčasnom náraste počtu cestujúcich by však takéto riešenie mohlo znamenať kolaps v mestskej hromadnej doprave.
"Len vďaka zvýšeniu prepravnej kapacity na každom sídlisku o desať percent sa nám podarilo nával cestujúcich prežiť," hovorí A. Schwartz.
O koľko sa zvýši cestovné, je momentálne ťažko povedať. Vyzerá to však tak, že verenosť zaplatí viac už od marca.
"Iného východiska nemáme, verte, že zvyšovanie cestovného nie je ani z našej strany populárnym krokom. Radšej by som bol, keby sa dojednala problematika financovania MHD tak, aby bol jej rozsah prinajmenšom na úrovni minulého roka a náväzné opatrenia nového linkového vedenia by sa mohli riešiť," dozvedeli sme sa od A. Schwartza.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.