Zhodli sa na tom náčelníci zdravotníckych služieb krajín NATO a podobný názor majú aj Slováci.
Ochudobnený urán dostal svoje meno preto, lebo je z neho odstránený vysoko rádioaktívny izotop 235U. Ochudobnený urán ho obsahuje menej ako jedno percento. V medicíne sa používa na výrobu štítov proti žiareniu, v leteckom priemysle na odľahčenie strojov, v ťažobnom priemysle pri výrobe vrtných zariadení a podobne.
Bežný náboj do kanónu vyžaruje len tridsatinu množstva rádioaktivity, ktorú človek môže prijať ročne podľa najprísnejšej normy. Letecká puma samozrejme obsahuje uránu viac.
Vyšetrenie, ktorým prejdú slovenskí vojaci z Kosova, je napriek tomu zamerané na špeciálne poškodenie zdravia, ktoré mohlo mať súvislosť s uránom. "Nechceme situáciu podceňovať, ani preceňovať," hovorí náčelník štábu vojenského zdravotníctva Igor Čombor.
Väčšiu starosť ako rádioaktivita robí lekárom jedovatosť uránu. Náčelník oddelenia pracovného lekárstva Vojenskej nemocnice v Ružomberku Otto Osina povedal, že nebezpečnejšie pre človeka sú aerosoly, ktoré vzniknú po výbuchu náboja a človek ich vdýchne.
Aj podľa našich informácií by mal byť urán nebezpečný, len ak sa dostane do rany, alebo, keď človek kúsok zje. Človek urán rýchlo vylučuje a preto sú najohrozenejšie obličky.
Vojaci prejdú hematologickými vyšetreniami, vyšetreniami krvného obrazu, lekári u nich zisťujú nádorové markery. Súčasťou vyšetrenia je röntgen srdca a pľúc, vyšetrenie obličkových funkcií, ale aj zisťovanie porúch centrálnej nervovej sústavy alebo zníženia výkonnosti. Zisťuje sa aj prítomnosť toxických látok v tele.
Vojaka vyšetria za jeden deň, na niektoré výsledky sa však musí čakať aj niekoľko dní. S vojenskými lekármi spolupracuje aj Martinská fakultná nemocnica.
Do konca mesiaca prehliadnu 87 ľudí zo 127. Ostatní sú stále v zahraničí a podrobia sa vyšetreniu vo februári a v marci. Predpokladaná cena vyšetrenia je asi 15 tisíc korún. Zaplatí ich rezort obrany.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.