predavač tlačovín v istom prešovskom novinovom stánku. Jeho aj kolegov zaskočila požiadavka pracovníkov Štátneho zdravotného ústavu (ŠzÚ) v Prešove, ktorí od stánkárov vyžadujú zdravotný preukaz.
Ako zamestnanec distribučnej spoločnosti predáva noviny už niekoľko rokov. Podľa argumentácie pracovníka ŠzÚ zákon platí už od roku 1994, ale on sa doteraz s takou požiadavkou nestretol. Zdalo sa mu, že ani tak nejde o ochranu zdravia, ako skôr o naháňanie peňazí do kasy ministerstva zdravotníctva. Veď taký zdravotný preukaz dnes stojí 250 korún.
Viacerí predavači v prešovských stánkoch tvrdia, že pri rannom zhone si ľudia spolu s novinami kúpia aj kávu, či iný tovar, len aby nestrácali čas v potravinách. Opýtali sme sa preto riaditeľky ŠzÚ v Prešove Magdalény Čačovej na súvislosti aktivity pracovníkov ústavu a prečo sa s uplatňovaním zákona čakalo až doteraz.
"Ide o zákon 272 z roku 1994 o ochrane zdravia obyvateľov. Ten bol novelizovaný metodickým usmernením v roku 1997. Podľa neho by ľudia, ktorí pracujú s potravinami, mali mať zdravotný preukaz a preukázať odbornú spôsobilosť pre prácu s potravinami. Od tej druhej podmienky som v prípade stánkárov na vlastnú zodpovednosť upustila, lebo zaškolenie v súčasnosti stojí nezanedbateľný poplatok. V stánkoch sa stalo takmer pravidlom, že si rozširujú sortiment o predaj kávy, cukríkov, žuvačiek, pričom ani na uskladnenie ani na predaj nemajú vhodné podmienky. Na poslednej porade výživárov sme sa zhodli, že aj na nich by sa mal vzťahovať spomínaný zákon a začali sme to koncom roku 2000 dôsledne kontrolovať. Tých, čo predávajú len noviny a cigarety, sa to samozrejme netýka," vysvetlila nám M. Čačová.
Na našu otázku, prečo im uplatnenie tohto zákona trvalo tak dlho, odpovedala, že pri zmenách, akými prešli distribučné spoločnosti a prevádzkovatelia novinových stánkov, niektoré ani dodnes nemajú od hygienikov súhlas na prevádzku. Snáď len s výnimkou súkromných stánkov. To je dôvod, prečo im zmapovanie situácie trvalo dlhšie. Zaujímali sme sa aj o to, či tých predavačov, ktorí sa nepreukážu zdravotným preukazom, plánujú postihovať finančnými pokutami. "Nie. Jediná blokovú pokutu, ktorú sme udelili, bola za predaj alkoholu v stánku. To je evidentné porušenie zákona," uviedla riaditeľka ŠzÚ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.