slávnostne otvorili za prítomnosti poslancov Národnej rady SR Viliama Sopka a Dušana Fedoročka, zástupcov krajskej a okresnej štátnej správy a samosprávy, ako aj investora a dodávateľských organizácií. ČOV pri Stročíne bude slúžiť mestu Svidník.
Nasledujúcich 18 mesiacov skúšobnej prevádzky bude úplná maličkosť oproti dobe jej výstavby. Projektová úloha na základe investičného zámeru VVaK, š. p. Košice bola vypracovaná ešte v roku 1984 a k samotnej realizácii stavby sa pristúpilo v roku 1989. Od roku 1993 do roku 1995 pre nedostatok finančných prostriedkov došlo k útlmu stavby. Riaditeľ VVaK, š. p. Košice J. Schűrger v slávnostnom príhovore pri otváraní skušobnej prevádzky ČOV pri Stročíne uviedol: "Ide o historickú stavbu aj z toho hľadiska, že jej realizácia trvala najdlhšie v rámci investičnej výstavby podniku."
Pod túto skutočnosť sa podpísala najmä vysoká finančná náročnosť stavby. Pôvodné projektové riešenie ČOV síce uvažovalo s investičným nákladom vo výške 304 miliónov korún pri kapacite 116 litrov vody za sekundu pre 47 500 ekvivalentných obyvateľov, ale vzhľadom na cenové relácie bol tento náklad v roku 1998 upravený na 513 miliónov. Keďže nedošlo k naplneniu pôvodných predpokladov rozvoja okresu Svidník a samotného okresného mesta, v roku 1999 prehodnotili technické parametre ČOV a jej rozpočtové náklady. Dokončili ju v roku 2000 s kapacitou 58,1 l/s pre 13 500 ekvivalentných obyvateľov a znížili náklady na 397 miliónov korún. Doteraz na jej výstavbe preinvestovali vyše 360 miliónov. Na jej úplne dokončenie je potrebných ešte 30 miliónov korún.
"Čistiareň bola pojatá v megalomanskom meradle. Jej kapacita by vystačila aj pre Prešov, nielen pre Svidník. Aj keď sa dodaním novej a lacnejšej technológie ušetrilo 150 až 160 miliónov korún, aj tak sú tieto náklady značné," vyjadril sa pre náš denník zástupca prednostu OÚ vo Svidníku Milan Volčko. Pre Svidníčanov je dnes najdôležitejšie, že ČOV-ka je konečne funkčná. Svidník totiž ako jediné z okresných miest na východe Slovenska doteraz nemal čistiareň odpadových vôd a nečistoty sa voľne vypúšťali do Ondavy. Hoci voda má spasiteľnú vlastnosť samočistenia, predsa len neďaleko pri Duplíne sa nachádzajú vodné zdroje vodární a vo vzdialenosti zhruba 20 kilometrov je vodná nádrž Domaša.
Dokončenie čistiarne finišovalo v roku 2000, kedy na jej stavbe preinvestovali vyše 70 miliónov korún. Stalo sa tak vďaka úveru Prvej komunálnej banky pre podnik VVaK v celkovom objeme 250 miliónov korún, z čoho okolo 40 miliónov sa použilo pri tejto stavbe.
Za stavbu dvoch tisícročí ju označil prednosta OÚ vo Svidníku Vladimír Popík. "Uvedenie do skúšobnej prevádzky je ukončením prvej etapy. Našim zámerom do budúcnosti je napojiť na ňu ďalších 12 obcí." Pri tomto zámere predstavitelia okresu Svidník uvažujú s využitím podpory predvstupového fondu Európskej únie ISPA.
Projekt na odkanalizovanie týchto obcí sa nachádza na ministerstve životného prostredia a podľa vyjadrenia V. Popíka má slušnú šancu uspieť, pretože sa dostal do užšieho výberu a dokonca sa nachádza na treťom mieste v poradí dôležitosti. Pomohlo by to zlepšiť životné prostredie v regióne so 17,5 tisíca obyvateľov. Ráta sa s využitím 7,5 milióna EUR, čo predstavuje 70 percent nákladov budúcej stavby. Vykrytie zvyšných 30 percent je zatiaľ otvorené.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.