zranilo ťažko a 1055 ľahko. Materiálne škody odhadli na takmer 304 miliónov korún, teda o 23 menej ako to bolo rok predtým. "Na území okresu Prešov riešili naši príslušníci dovedna 1420 dopravných nehôd so škodami za takmer 80 miliónov korún. Žiaľbohu 15 z nich boli so smrteľnými následkami, 43 osôb sa zranilo ťažko a 171 ľahko," uviedol dopravný inžinier Okresného dopravného inšpektorátu (ODI) v Prešove Ján Bartoši.
Podotkol taktiež, že vo všetkých uvedených ukazovateľoch zaznamenali pokles. Táto skutočnosť môže svedčiť tak o tvrdších postihoch na komunikáciách, ako aj o intenzívnejšej preventívnej práci, realizovanej častejšími kontrolami, ale aj represívno-bezpečnostnými akciami. "Jednoznačne najviac nehôd zavinili vodiči motorových vozidiel - 1302. Lesné a domáce zvieratá spôsobili 34 a chodci 32 kolízií. Až 58 vodičov jazdilo pod vplyvom alkoholu, podgurážených chodcov sme mali päť," povedal ďalej.
V roku 1999 i vlani viedol prím medzi príčinami havárií nesprávny spôsob jazdy, na ďalšom mieste boli porušenia základných povinností, rýchlosť a nedanie prednosti v jazde. Z celkového počtu nehôd najviac sa ich stalo, až 511, na cestách prvej triedy a potom na nesledovaných komunikáciách - 468.
Nebezpečnými cestami sú v okrese ťahy Levoča - Vranov a Sabinov - Košice. "Ako inkriminované dni evidujeme piatok, štvrtok a pondelok. Najmenej nehôd bolo počas nedieľ. Pod vplyvom alkoholu jazdilo najviac vodičov vo štvrtok, sobotu a stredu. Keď sa pozrieme na štatistiku nehodovosti v priebehu dňa, tak väčšie nebezpečie hrozí v časoch od 13. do 17., od 9. do 13. a od 17. do 21. hodiny. Zhruba v tých istých časoch sme nachytali až 48 vodičov, ktorí požili alkohol," dodal na záver pracovník ODI v Prešove.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.