Švajčiarsko, informoval vo včerajšom čísle denník Le Monde.
Pracovníci spravodajskej relácie švajčiarskej frankofónnej televíznej stanice nakrútili vo vojenskom laboratóriu v Spiezi neďaleko Bernu rozhovor s expertom, ktorý ešte pred niekoľkými dňami hovoril, že manipulácia s muníciou s ochudobneným uránom nie je nebezpečná. Krátko nato mu priniesli v pohári už prázdnu nábojnicu, pochádzajúcu z Kosova. Keď k nej expert priblížil merací prístroj, jeho ručička sa začala prudko pohybovať. Prekvapený expert konštatoval: "To nie je možné, človek by povedal, že je to obohatený urán...". A dal si pozor, aby viac nepovedal, uvádza Le Monde.
Švajčiarsko, aj keď je neutrálna krajina, posiela po boku svojich susedov vojakov na operácie na udržanie mieru. Jeho kontingenty dosahujú aj 150 mužov. V krajine ponúkli vojakom a civilistom, ktorí sa zúčastnili na operáciách mierových zborov na Balkáne, aby si dali urobiť krvné skúšky.
Tí, ktorých sa to najviac týka, 1171 dobrovoľníkov, váhajú, lebo sa ocitli medzi neistotou a nespokojnosťou. Neistota vyplýva z toho, že uistenia, ktorých sa im pred odchodom na Balkán dostalo, sa ukázali ako slabé. Len nedávno úrady pripustili, že smrť bývalého príslušníka mierových síl v Bosne, ktorý zomrel na leukémiu, je "podozrivá".
Nespokojnosť dobrovoľníkov spočíva v tom, že ich nadriadení im neposkytli dostatok informácií - počas prípravy pred odchodom a ani priamo na mieste - o možných rizikách v oblasti rozmiestnenia. Aj napriek výzvam, aby bývalí účastníci mierových zborov na Balkáne "nepodliehali hystérii", začína balkánsky syndróm narúšať atmosféru v inak tradične pokojnom Švajčiarsku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.