novín informovali ešte začiatkom januára. Pozastavili sme sa vtedy pri stanovisku odboru sociálnych vecí Okresného úradu Košice-okolie, podľa ktorého s výnimkou zdokladovaného nakúpeného tovaru odobreného štátnymi úradníkmi sa výhra nezamestnanému rozpočíta podľa výšky mesačnej dávky a tak sa určí počet mesiacov, počas ktorých výherca nebude mať na sociálku nárok. Pán Jozef zo Skároša vyhral po odpočte dane z výhry 280 tisíc a tak podľa pôvodnej predstavy úradníkov sa mala táto suma vydeliť 3490 korunami, ktoré mesačne poberal. A tak by zhruba 6 a pol roka nemal mať nárok na sociálne dávky. Samozrejme, po odobrení úradníkmi mohol peniaze použiť aj na nákup tovaru či rekonštrukciu domu a tieto položky by sa mu odpočítali z jeho výhry.
V tomto duchu zneli pôvodné informácie vedúceho odboru sociálnych vecí OÚ Košice-okolie Ladislava Štarka, ktorý sa odvolával na literu zákona, konkrétne zákon o sociálnej pomoci. Ako sme už informovali v prvotnom článku, plne chápeme, že dávky sociálnej pomoci by mali dostávať len ľudia na ne skutočne aj odkázaní. Lenže v prípade, ak by výherca niekomu peniaze len tak daroval, alebo si kúpil niečo nadštandartné pre seba, peniaze by sa mu minuli určite skôr a keby si nenašiel prácu, ostal by bez koruny. Po našom zamyslení sa nad problémom sa témy chopili aj iné médiá, ktoré takisto poskytli priestor na vyjadrenie zástupcom odboru sociálnych vecí. A my sme so záujmom zistili, že pôvodné vyjadrenia postupne strácali na radikálnosti a dnes sa nesú už v trochu inom tóne. Ako to teda je, keď nezamestnaný vyhrá? Kedy mu vznikne opätovne nárok na vyplácanie sociálnych dávok? Na to sme sa znovu opýtali Ladislava Štarka.
Vo vašich posledných vyjadreniach pre tlač už nespomínate, že sa výhra má v závislosti od výšky mesačnej sociálnej dávky rozpočítať na jednotlivé mesiace s tým, že počas tejto doby nemá žiadateľ nárok na vyplácanie sociálnych dávok. Ako teda má v skutočnosti postupovať okresný úrad v takýchto prípadoch?
- Ako som v týchto posledných vyhláseniach uviedol, tento výherca nie je zatiaľ naším klientom, pretože si nedal opätovne žiadosť o poskytovanie dávok sociálnej pomoci. Vzhľadom k tomu, že vieme o obdržaní väčšej finančnej čiastky, musel by nám zdokladovať, ako ich použil. Ťažko mu môžeme rozpočítať túto výhru na mesiace, pretože po získaní väčšieho obnosu peňazí sa zvýši aj životný štandard. Takýto človek určite nepoužije pre seba len 3490 korún za mesiac, ale dovolí si viac. V takýchto prípadoch odporúčame, aby nám preukázal, kam tie finančné prostriedky dal a na základe toho by sme podľa zákona o sociálnej pomoci posúdili, či sa nachádza v hmotnej núdzi alebo nie.
Zoberme si modelovú situáciu. Výherca dostal 280 tisíc, z toho 150 tisíc preinvestuje do rekonštrukcie domu. Zvyšok by sa rozhodol postupne minúť. Napríklad mesačne by dal na svoju stravu a oblečenie desaťtisíc korún. Niečo by daroval, niečo požičal. Príde za vami po roku a podá si žiadosť o poskytovanie sociálnych dávok. Aký bude váš postup?
- Po zdokladovaní použitia finančných prostriedkov a po uplynutí doby, kedy použil na svoje náklady viac peňazí, keď príde ku nám a prehlási, že nemá žiadne príjmy ani prostriedky, našou povinnosťou je riešiť jeho hmotnú núdzu. V riešení aktuálnej hmotnej núdze spočíva filozofia zákona o sociálnej pomoci.
Takže neprichádza do úvahy to, čo ste spomínali pôvodne, že sa tá výhra rozpočíta a určí obdobie, počas ktorého nebude mať žiadateľ na dávky nárok?
- Nie. Keby prišiel, my by sme mu poradili vaše životné minimum je 3490 korún. Keď nepoužijete inde vaše finančné prostriedky, táto výhra by vám mala stačiť na určité obdobie. My by sme mu len poradili. Keby si v súčasnosti u nás podal žiadosť, my by sme vystupovali len v roli nejakého poradcu.
To znamená, že by ste mu odporučili minúť mesačne sumu v akej výške?
- Logika by kázala v jeho prípade, aby peniaze minul na veci nevyhnutné, ako je oprava domu či nákup potrebných vecí. My ale vieme, že nakoniec sa peniaze rozkotúľajú. Keď príde a podá si žiadosť, posúdime aktuálny stav hmotnej núdze.
Odporúčanie okresného úradu je teda jasné. Výhra by mala vydržať čo najdlhšie, dobré je odkladať si doklad o kúpe každého väčšieho tovaru, no a keď sa peniažky minú, štátni úradníci posúdia, či ste na pomoc štátu odkázaní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.