Korzár logo Korzár
Sobota, 27. november, 2021 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Keď zaplatíš, môžeš si odniesť...

Košice - Značný počet neustále pribúdajúcich hypermarketov a veľkoobchodov zákonite vyvoláva rôzne otázky. Jednou z nich je tá, kto vlastne môže vo

veľkoobchodoch typu "cash and carry" nakupovať. Tie sa totiž od siete klasických hyper a supermarketov líšia najmä tým, že tovar predávajú len tzv. registrovaným zákazníkom. Typickým príkladom je veľkoobchod Metro, ktorý má v súčasnosti svoje prevádzky v Bratislave, Nitre a Zvolene a jeho obrovský areál rastie aj na košickom Sídlisku Ťahanovce. Čulý stavebný ruch napovedá, že Košičania i návštevníci východoslovenskej metropoly zrejme už onedlho dostanú ďalšiu možnosť výhodne nakupovať... Spoločnosť Metro Cash and Carry Slovakia, s. r. o., však vo svojich propagačných materiáloch i na svojich www. stránkach na internete upozorňuje, že "ponúka svoje služby výhradne podnikateľom" a ďalej, že "veľkoobchodné centrá Metro nie sú určené pre širokú verejnosť", ich zákazníkom sa však "môže stať každý záujemca po registrácii, t. j. po predložení dokumentov dokladajúcich jeho podnikateľský status."

Ozaj, ako je to všetko? Kto a za akých zákonných podmienok môže u nás nakupovať vo veľkoobchodoch typu "cash and carry" A hlavne, za aké ceny? S daňou a či bez nej? Apropo, ktorá právna norma upravuje spomínané skutočnosti? Na túto tému sme sa bližšie pozhovárali s daňovým poradcom JUDr. Miroslavom Buriánkom z Košíc:

"Schéma je vo svojej podstate jednoduchá: kupujúci sa po predložení potrebných dokladov stáva obchodným partnerom veľkoobchodu a vo väčšine prípadov následne vystupuje ako predávajúci voči ďalším podnikateľom alebo voči konečným spotrebiteľom..."

Nože si trochu pomôžme slovníkom! Pre neznalých angličtiny načim pripomenúť, že slovo "cash" znamená hotové peniaze, hotovosť, ale aj platiť a celý výraz "cash and carry" možno preložiť ako "zaplať a odnes si". Aspoň ja si tak myslím, že veľkoobchody tohto typu fungujú na princípe: príde podnikateľ, obchodník, zaplatí, odoberie tovar, odvezie si ho a obchoduje s ním ďalej. Napríklad ho predáva vo svojej maloobchodnej predajni...

"Presne tak. Naozaj tu totiž ide o veľkoobchod a nie o maloobchodné predajne typu super a hypermarketov. Aby sme si rozumeli. Veľkobchody sa od nich líšia najmä tým, že tovar predávajú výhradne tzv. registrovaným zákazníkom. Ak by sme citovali napríklad z obchodných podmienok už spomínanej spoločnosti Metro Cash and Carry Slovakia, s. r. o., potom musíme upozorniť na formuláciu, že predaj tovaru sa vykonáva formou priameho predaja, a to fyzickým a právnickým osobám registrovaným touto spoločnosťou. Tá im zároveň vydá aj tzv. zákaznícku kartu, ktorá oprávňuje nakupovať tovar priamo v obchodných prevádzkach, pričom predaj tovaru sa spravuje Zákonom číslo 513/1991 Zb. v znení neskorších predpisov, teda Obchodným zákonníkom."

Kto všetko sa môže stať obchodným partnerom veľkoobchodov typu "cash and carry"?

"Na chvíľu sa ešte pristavím pri obchodných podmienkach spoločnosti Metro Cash and Carry Slovakia, s. r. o., pričom súhlas s nimi potvrdený podpisom je jednou z podmienok pre vydanie zákazníckej karty. Ďalšou podmienkou je to, že musí ísť o fyzické alebo právnické osoby vykonávajúce podnikateľskú alebo inú činnosť na základe živnostenského alebo iného podobného oprávnenia."

A konkrétne?

"Toto oprávnenie sa dokladuje predložením živnostenského listu či koncesnej listiny alebo výpisom z obchodného registra na súde. Z uvedeného vyplýva, že v takomto type veľkoobchodov naozaj nemôže nakupovať široká verejnosť. Inou otázkou už je to, že takéto veľkoobchodné spoločnosti spravidla vydávajú každému registrovanému zákazníkovi (podnikateľovi) kartu pre najviac dve ním určené fyzické osoby. Nik ďalší s ňou nakupovať nemôže, karta je totiž neprenosná a spoločnosti si vyhradzujú právo pri porušení podmienok kartu zablokovať, prípadne odňať. Typickými porušeniami podmienok sú zneužitie karty treťou (t. j. neoprávnenou) osobou, nerešpektovanie bezpečnostných opatrení či ukončenie podnikateľskej činnosti... A ešte jedna zaujímavosť. Spoločnosti typu "cash and carry" nezriedka vyžadujú pri vstupe okrem zákazníckej karty aj predloženie iných identifikačných dokladov (platný občiansky preukaz, cestovný pas a podobne). Na druhej strane si našinec napríklad počas návštevy obchodného centra Metro v Miskolci nemôže nevšimnúť, že všetky podmienky sa tam až tak striktne neuplatňujú a zákaznícke karty si ľudia medzi sebou dokonca požičiavajú..."

Ako je to vlastne? Ten, kto nakupuje v spomínanom type veľkoobchodov, môže tak robiť len pre svoje ďalšie obchodné (podnikateľské) aktivity, napr. pre ďalší predaj koncovému spotrebiteľovi alebo si môže nakúpiť aj pre svoju osobnú potrebu? Napríklad televízor, mikrovlnku alebo trebárs aj rožky na raňajky pre seba a svoju rodinu...

"Samozrejme, že môže. Iná vec už je to, čo urobí s vystaveným daňovým dokladom, ktorý dostane po zaplatení, a či si takýto nákup zavedie do svojho účtovníctva."

Formulácia "veľkoobchodná cena" však určite neznamená, že tovar možno nakupovať bez dane, teda lacnejšie?

"To určite nie. Bez dane nakupovať nemožno, kupujúci tu riadne uhrádza daň z pridanej hodnoty ako súčasť celkovej ceny. Samozrejme, pokiaľ kupujúci je platcom DPH, pri splnení všetkých zákonných podmienok má nárok na odpočet dane z pridanej hodnoty. Pravda, daňový doklad, ktorý dostane v pokladni pri nákupe, musí obsahovať všetky náležitosti podľa paragrafu 15 Zákona o DPH. Veľmi zjednodušene povedané, uvedené náležitosti spĺňa klasická faktúra, v ktorej sú okrem iného uvedené obchodné mená (predávajúceho i kupujúceho) a ďalšie údaje o uskutočnenom zdaniteľnom plnení. Okrem daňového dokladu však zákazník dostane aj potvrdenie o zaplatení, vydané registračnou pokladnicou."

Slovom, potvrdenie o zaplatení a faktúra... Vráťme sa však k otázke.

"Hovorili sme o odpočte dane z pridanej hodnoty. Je len samozrejmé, že ak zákazník zakúpený tovar použije pre vlastnú potrebu, nemá nárok na vrátenie DPH. Celé to je však trochu zložitejšie. Daňová problematika naozaj nepatrí k tým najľahším... Na základe Zákona o účtovníctve musí byť každé účtovníctvo úplné, vedené preukazným spôsobom a správne tak, aby verne zobrazovalo skutočnosti, ktoré sú jeho predmetom. Toľko citát zo zákona. A teraz k veci. Zákazník (rozumej: podnikateľ) je zo zákona povinný zaúčtovať všetky účtovné prípady, ktoré sa týkajú nákupov jeho firmy. V súčasnosti môže u nás represívne kontrolovať účtovníctvo príslušný daňový úrad. Ten, čo je samozrejmé, však nebude daňovníka postihovať za to, že si nezaúčtoval všetky náklady, každý jednotlivý výdaj. Teda aj zakúpený televízor či mikrovlnku... Na druhej strane daňový úrad posudzuje stav vedenia účtovníctva zo strany toho-ktorého daňového subjektu. A to má byť úplné..."

Ozaj, a ako je to s tými najvýhodnejšími (rozumej: najnižšími) veľkoobchodnými cenami?

"Napríklad Metro deklaruje najvýhodnejšie veľkoobchodné ceny. Tu treba otvorene povedať, že Metro má dlhú tradíciu a z toho sa vyvíja jeho obchodná stratégia. Podľa mňa iba čas ukáže, či ceny deklarované touto spoločnosťou sú a budú ozaj najvýhodnejšie. Nechajme sa prekvapiť."

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. inFEEnity posilní Samuel Oriňák
 2. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom?
 3. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 4. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 5. Ani najlepšia mama nevie, čo sa deje v tele jej dieťatka
 6. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije?
 7. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model
 8. Firmám sa vyplatí poznať uhlíkovú stopu vlastných výrobkov
 9. Dôchodkové sporenie s rešpektom k budúcnosti
 10. Pomáhajú firmám zarábať viac. Polepšili si aj živnostníci
 1. Mačka, ktorá žerie ľudí, kakajúce polienko, pavúky na stromčeku
 2. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 3. Dopyt po bytoch stúpa, ponuka bytov sa neustále zmenšuje
 4. Tatranský buk je Stromom roka 2021
 5. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 6. BLACK FRIDAY: Nakupujte výhodne prírodné produkty
 7. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 8. Trojica prestížnych fotografov hovorí o svojich tajomstvách
 9. Spoločnosť v Lipt. Mikuláši dodáva námorný informačný systém
 10. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 27 832
 2. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 9 915
 3. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 6 971
 4. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 4 922
 5. Rekonštruujete? Pozor na romantické predstavy o vykurovaní 3 041
 6. Ako ušetriť náklady v sklade? Máme pre vás 9 tipov 2 557
 7. Obľúbená kozmetika, lieky a doplnky stravy so zľavou až 50% 2 361
 8. Neapolu odpustíte chaos, decentné Sorrento je únikom do pohody 2 148
 9. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 2 065
 10. TIP: Úspech zakódovaný v DNA? Potvrdil to zlatý hattrick 1 870

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Ešče žijem, máme chleba
 2. Jozef Legény: Ponuka či pomoc, ktorú je potrebné odmietnuť (na túto infekciu panskej samovôle zomrú verejné financie)
 3. Marek Strapko: Boh nám dal rozum - za tento dar treba ďakovať!
 4. Jana Hanuliaková: Poslali sme list všetkým primátorom a primátorkám okresných miest na Slovensku
 5. Štefan Vidlár: Záhorák šecko skúr ví... Druhý veseuý dzíl
 6. Matúš Lazúr: Pán Delta povolal z Afriky mocného čarodeja Omikróna
 7. Štefan Vidlár: Čovjeci bezcitňí
 8. Ján Marton: Schválená poľnohospodárska politika - európska totalita pred dverami.
 1. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 8 174
 2. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 7 974
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 6 985
 4. Lucia Nicholsonová: Otvorený list ministrovi Krajniakovi 6 430
 5. Martin Greguš: Robert Fico a jeho 2 tváre... DNES: "Povinné očkovanie je nechutný fašistický nápad". Čo myslíte, čo "hovoril" SMER v roku 2014? 5 860
 6. Ján Marton: Prezidentka žije v krajine, ktorej nerozumie a ja nerozumiem jej. 5 019
 7. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 092
 8. Tereza Krajčová: Anglický denník: 18. Najväčší strašiak návratu zo zahraničia? Slovenská mentalita 3 839
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 3. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 4. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 7. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 8. Katarína Pázmányová: Zabúdate? Možno by ste mali navštíviť odborníka
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Petra Vlhová.

Slovenka bola priebežne druhá najlepšia.


Sportnet 1 h

Vláda nevie dať na prvé miesto občanov.


a 1 ďalší 26. nov
Očkovanie proti koronavírusu.

Povinné očkovanie zvažujú viaceré strany.


25. nov

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Ešče žijem, máme chleba
 2. Jozef Legény: Ponuka či pomoc, ktorú je potrebné odmietnuť (na túto infekciu panskej samovôle zomrú verejné financie)
 3. Marek Strapko: Boh nám dal rozum - za tento dar treba ďakovať!
 4. Jana Hanuliaková: Poslali sme list všetkým primátorom a primátorkám okresných miest na Slovensku
 5. Štefan Vidlár: Záhorák šecko skúr ví... Druhý veseuý dzíl
 6. Matúš Lazúr: Pán Delta povolal z Afriky mocného čarodeja Omikróna
 7. Štefan Vidlár: Čovjeci bezcitňí
 8. Ján Marton: Schválená poľnohospodárska politika - európska totalita pred dverami.
 1. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 8 174
 2. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 7 974
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 6 985
 4. Lucia Nicholsonová: Otvorený list ministrovi Krajniakovi 6 430
 5. Martin Greguš: Robert Fico a jeho 2 tváre... DNES: "Povinné očkovanie je nechutný fašistický nápad". Čo myslíte, čo "hovoril" SMER v roku 2014? 5 860
 6. Ján Marton: Prezidentka žije v krajine, ktorej nerozumie a ja nerozumiem jej. 5 019
 7. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 092
 8. Tereza Krajčová: Anglický denník: 18. Najväčší strašiak návratu zo zahraničia? Slovenská mentalita 3 839
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 3. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 4. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 7. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 8. Katarína Pázmányová: Zabúdate? Možno by ste mali navštíviť odborníka

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu