handrkovania sa o jej konkrétne realizovanie súčasnou vládnou koalíciou. Na spustenie reformy ešte v tomto volebnom období je potrebné prijať príslušné politické rozhodnutia najneskôr do konca januára. V tejto súvislosti je dosť zarážajúce, že zástupcovia štátnej správy, samosprávy, verejnoprávnych inštitúcií a podnikateľskej sféry iba 8. januára prijali na spoločnom stretnutí stanovisko, v ktorom vyjadrujú nesúhlas s viac - menej akceptovanou koncepciou reformy verejnej správy, ktorá uvažuje s vytvorením 12 vyšších územných celkov (VÚC). Podľa tohto variantu by súčasný okres Vranov nad Topľou bol rozdelený na dve nerovnako veľké časti a z pripravovaných materiálov jednotlivých ministerstiev, ktoré vychádzajú z tohto variantu reformy verejnej správy vyplýva, že niektoré inštitúcie by mali byť z tohoto regiónu odsunuté. Vranovčania sa obávajú, že tieto skutočnosti by znížili úroveň života občanov regiónu a preto požadujú príklon k variante ôsmich alebo dokonca tri plus jedna VÚC. Na podporu tejto požiadavky uskutočnili tento týždeň petičnú akciu, ktorej výsledky by mali byť známe v pondelok.
Zároveň vytvorili na spomínanom stretnutí pracovnú skupinu, ktorá bola včera prijatá podpredsedom vlády SR Ivanom Miklošom, ktorý je gestorom reformy verejnej správy. Členmi tejto skupiny boli prednosta Okresného úradu (OÚ) vo Vranove nad Topľou Igor Pribula, riaditeľ Okresného úradu práce Pavol Molčan, riaditeľka Nemocnice s poliklinikou Beáta Pacanová, podpredseda Združenia miest a obcí vranovského regiónu Andrej Kulík, viceprimátor mesta Vranov nad Topľou Tomáš Leššo a zamestnávateľov zastupoval Ján Mitaľ. Na výsledky stretnutia s podpredsedom vlády sme sa opýtali prednostu OÚ vo Vranove nad Topľou I. Pribulu: "Pán Mikloš prisľúbil, že sa bude zaoberať našou požiadavkou. Jej úspech však negarantoval."
V každom prípade by Vranovčania chceli aj pri zachovaní varianty 12 VÚC patriť pod šarišský vyšší územný celok so sídlom v Prešove. "Verím, že budeme úspešní a v jednom alebo druhom variante náš okres zostane ako celok. Občania u nás viac inklinujú k Prešovu, ako k Michalovciam a je tu skôr antagonizmus, ktorý vyplýva z nie najlepších spomienok na časy, keď Vranov patril pod Michalovce. Pravda, vtedy bola iná doba," dôvodil I. Pribula.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.