aby sa dohodli na ďalšom vývoji konkurzu v tejto akciovej spoločnosti.
Ako pre náš denník uviedol správca konkurznej podstaty Vihorlatu Eugen Gališin, zatiaľ sa prihlásilo okolo 140 veriteľov. Šancu mali aj ďalší, avšak len do dnešného rána.
Zaujímalo nás, či správca predloží na rade veriteľov aj vlastný návrh ďalšieho postupu v konkurze. E. Gališin to potvrdil a zároveň dodal, že tento návrh konzultoval aj s niektorými z najväčších veriteľov. Pripomíname, že k nim patria Konsolidačná banka, VÚB, Sociálna poisťovňa a poisťovňa Sideria. "Podľa predbežných rokovaní by mal byť tento návrh priechodný. Nedá sa však vylúčiť, že príde ešte niekto s iným návrhom," povedal nám správca.
Keďže aj štát má istú koncepciu riešenia problematiky Vihorlatu Snina, opýtali sme sa, či správca o tejto koncepcii vie, prípadne či svoj návrh s ministerstvom konzultoval. "Áno. Ďalší vývoj konkurzu som osobne prerokoval so zástupcami ministerstva hospodárstva, obrany a štátnych hmotných rezerv. Dohodli sme sa na základnom postupe a v podstate takto dohodnutý plán predložím rade veriteľov," skonštatoval správca konkurznej podstaty Vihorlatu a. s., Snina Eugen Gališin.
Problematiku Vihorlatu riešili so zástupcami štátu aj predstavitelia OZ KOVO. Minulý týždeň pripravili kováci v súvislosti s (ne)riešením situácie v strojárskych podnikoch DMD Holding a zbrojárskych podnikov vôbec, protest pred ministerstvom hospodárstva. Vzápätí sa minister hospodárstva Ľubomír Harach stretol s predstaviteľmi OZ KOVO, aby prerokovali materiál reštrukturalizácie DMD Holding. Problematiku Vihorlatu Snina na tomto rokovaní nadniesol podpredseda OZ KOVO Peter Janíček. Z jeho slov vyplynulo, že projekt štátu predpokladá rozdelenie fabriky do troch častí. "Prihlásil sa potencionálny záujemca o fabriku, ktorý má záujem o jej strojársku časť, chce priniesť know-how a nové trhy teda odbyt," povedal Janíček.
Špeciálna výroba by podľa neho ostala zachovaná. Zbrojárska časť by sa stala vlastníctvom štátu prostredníctvom spoločnosti založenej Fondom národného majetku. Tretia časť výrobného programu Vihorlatu - energetika, by prešla do Slovenských elektrární.
Je otázne, či sa toto riešenie, výhodné pre podnik, ale aj pre zamestnanosť v regióne, podarí presadiť na rade veriteľov. Na našu otázku, či sa na spomínanej rade mienia zúčastniť aj zástupcovia OZ KOVO odpovedal, že je to dosť ťažké. Zamestnanci totiž nepatria k veľkým veriteľom. Priznal však, že odbory plánujú presadiť určitý mechanizmus, aby odborová organizácia mohla presadzovať záujmy zamestnancov na radách veriteľov. "Ďalší návrh spočíva v preskúmaní možnosti zastúpenia aj malého veriteľa. Aj keď jeho hlas nezaváži tak ako hlas veľkého veriteľa, aby mohol aspoň vystúpiť a predniesť svoj návrh," uzavrel podpredseda OZ KOVO Peter Janíček.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.