s. r. o. potichúčky z týchto priestorov vytratila a my sme sa až v týchto dňoch dozvedeli, že doposiaľ zamestnávateľ dlhuje svojim ľuďom mzdy za december 1999 a trojmesačné odstupné. Informácií sa však ku nám donieslo podstatne viac.
Zástupcovia firmy údajne rok ťahali za nos majiteľa budovy tvrdiac mu, že ju odkúpia, len čo odpredajú ďalšiu svoju budovu na Vrátnej. Lenže, ako tvrdí náš zdroj, v čase, keď sa tieto rokovania viedli, už Detva mala len polovicu budovy. Neplatili vraj totiž ani firme, ktorá budovu na Vrátnej rekonštruovala a tak si stavebná firma uplatnila nárok na jej polovicu. Naviac nemali majiteľovi budovy na Kováčskej platiť nájomné a tak dostali výpoveď. Odvtedy vraj zástupcovia firmy neboli k zastihnutiu, až kým nevyšiel v tlači inzerát ponúkajúci sprostredkovanie úverov. A zistilo sa, že to práve jeden zo zástupcov firmy Detva začal podnikať práve v tejto oblasti. Bývalých zamestnancov samozrejme zaujíma, či vôbec niekedy svoje peniaze dostanú a ak áno, tak kedy.
Predtým , ako sme kontaktovali samotných zástupcov Detvy s.r.o. sme najskôr zatelefonovali Miroslavovi Mihalusovi z bratislavskej spoločnosti V-Invest Holding, ktorá je vlastníkom budovy na Kováčskej. Ten v plnom rozsahu naše informácie ohľadom neplatenia nájomného potvrdil, aj keď presnú výšku nechcel špecifikovať. "My sa snažíme túto záležitosť vyriešiť právnou cestou. Pôvodným zámerom bolo firme Detva budovu odpredať a v tom duchu sa niesli aj uzatvorené zmluvy. Detva sa zaviazala budovu do dvoch rokov odkúpiť s tým, že zatiaľ budú priestory mať v prenájme. Po tom, čo prestali nájomné platiť, sme im dali výpoveď z priestorov." M. Mihalus potvrdil aj to, že zástupcovia Detvy mu hovorili, že im patrí celá budova na Vrátnej. Len z iných zdrojov získal informáciu, že tomu tak nie je.
Skutočnosť, že polovica budovy patrí stavebnej firme, ktorá realizovala rekonštrukčné práce, nám potvrdil jej konateľ, ktorý dodal, že oni svoju časť už aj odpredali. Po overení si týchto informácií sme o stanovisko k udalostiam požiadali Júliusa Tomka, zástupcu firmy Detva a Valériu Sabolovú, jej majiteľku. "Je to smutný príbeh jedného dobrého podnikateľského zámeru," vyhlásil J. Tomko. "Vložili sme do neho veľa energie a vlastných peňazí. Chceli sme rozbehnúť niečo, čo tu dovtedy nebolo. Aby som začal od začiatku. Keď sme začali rokovať s V-Investom ohľadom kúpy budovy, boli v prenájme aj iné firmy a dokonca tam bol jeden byt. Budovy sme museli podľa zmluvy prevziať do nájmu celú, hoci sme nevedeli využiť celé priestory. Nájomné bolo premrštené vzhľadom na to, že sme mali objekt neskôr kúpiť. V čase, keď sme ho preberali, bol v dezolátnom stave a tak sme ho na vlastné náklady zrekonštruovali. Snažili sme sa popritom predať budovu na Vrátnej, ale nevyšlo nám to."
Škrt cez rozpočet im urobil pokles cien na trhu s nehnuteľnosťami aj pokles dopytu o ne. Kým oni boli zmluvne zaviazaní odkúpiť budovu od V-Investu za sumu dohodnutú ešte z čias, kedy boli ceny nehnuteľností najvyššie, ak by chceli oni odpredať Vrátnu, dostali by za ňu podľa vyjadrenia J. Tomka možno len polovicu sumy, aká bola aktuálna rok, dva predtým. Július Tomko priznal, že nie sú priamym vlastníkom budovy na Vrátnej. Zmluvy, ktoré jednotlivé zúčastnené strany podpísali, špecifikovať nechcel. Dodal len, že v prípade predaja budovy ako celku by podľa platných zmlúv mali nárok na polovicu príjmu z predaja. Budovu sa ale ani za takýchto podmienok predať nepodarilo.
"Okrem tohto problému s predajom nám pribudli ďalšie. Keď sme fast food otvorili, pekne sa rozbiehal. Naši zamestnanci dostávali dobré výplaty a stále ich mali načas. V lete 1999 to však celé začalo upadať, čo súvisí podľa mňa s poklesom kúpyschopnosti obyvateľstva a tržby nám poklesli možno o 50 percent. Náklady na prevádzku už boli vtedy vyššie ako samotné tržby. Snažili sme sa vydržať do konca a podarilo sa nám nájsť nové priestory, kam sme preťahovali technológiu a časť zamestnancov. Firma, ktorá nám priestory prenajala, sa však dostala do konkurzu. Stroje sme mali na leasing, museli sme ich teda vrátiť. Ostali sme v mínuse a neostalo iné, len dať firmu do likvidácie."
Ak je firma v likvidácii, mala by v rámci nej vysporiadať všetkých veriteľov v plnom rozsahu, teda v tomto prípade zamestnancov aj majiteľa budovy a až potom môže požiadať o výmaz z registra. Bude mať Detva s. r. o. dostatok majetku na vysporiadanie svojich záväzkov? "Na tom pracuje likvidátor, ktorý zisťuje stav majetku ," odpovedal J. Tomko. "Predpokladám však, že nebude."
Bude aspoň majetok na to, aby mohol byť na firmu uvalený konkurz, čo by znamenalo nádej aspoň na čiastočné vysporiadanie veriteľov? Po tejto otázku J. Tomko pripustil, že prichádza do úvahy aj taká možnosť, že nebude ani na náklady správcu konkurznej podstaty. To by de facto znamenalo, že firma sa vymaže z registra a zhruba ôsmi zamestnanci o svoje peniaze prídu. Samozrejme, stále si môžu svoj nárok uplatniť cestou súdu, avšak otázkou ostáva, či tak aj urobia, keďže to obnáša aj nemalé poplatky a výsledok je neistý...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.