minulý týždeň zástupcovia východoslovenských ochranárskych organizácií v Bratislave.
"Ministra životného prostredia László Miklósa sme sa snažili presvedčiť, že je to najlepšia cesta na riešenie aj v budúcnosti. Aby už nemohlo dôjsť k podobnému precedensu. Nikde nie je napísané, že by sa podobný prípad nemohol stať opäť. Veď ministri prichádzajú a odchádzajú." informoval člen speleoklubu Drienka Gabriel Lešinský. Hlavným zámerom ochranárov bolo predložiť ministrovi požiadavku na odpísanie nerastných zásob vápencového lomu na planine Dolný vrch, kde košická firma Betox rozbehla aktivity na otvorenie veľkolomu na ťažbu vápenca v katastrálnom území obce Hrhov. Minister Miklós ich požiadavku neodmieta, návrh považuje za jedno z riešení problému.
V polovici decembra sa podarilo dočasne pozastaviť kroky smerujúce k otvoreniu veľkolomu, proti ktorému sa vyjadrila aj Správa CHKO Slovenský kras so sídlom v Brzotíne, ako aj OŽP OÚ v Rožňave. Obvodný banský úrad bez dohody so spomínaným odborom nemôže vydať konečné rozhodnutie.
V prípade povolenia ťažby by na území došlo k nenávratnému poškodeniu jaskynného systému, ktorý je prepojený s maďarským národným parkom Aggtelek. Ťažba, plánovaná na asi tretine rozlohy Dolného vrchu, by zlikvidovala asi 250 jaskýň, priepastí a iných krasových útvarov. Dôsledky by sa prejavili aj na tamojšom hydrologickom systéme. Slovenský kras je biosférickou rezerváciou, ktorú v roku 1996 vyhlásilo UNESCO. Zámerom MŽP SR je vyhlásiť spomínané územie za národný park.
Autor: zb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.