lokalitami pre potencionálnych zahraničných investorov, bez ktorých si možno zlepšenie ekonomiky východoslovenskej metropoly a jej okolia len ťažko predstaviť.
Ako nás informoval vedúci oddelenia komunálneho rozvoja, Ing. Ladislav Falat, v spolupráci s Útvarom hlavného architekta vybrali šesť konkrétnych území v katastri Košíc, ktoré by boli vhodné pre umiestnenie ľahkého priemyslu.
"Spracovanou ponukou informujeme možných investorov o možnostiach podnikania v Košiciach rôznymi kanálmi, či už prostredníctvom vládnej agentúry Vario pre rozvoj investícií a obchodu, alebo obchodnej komory, krajského úradu, alebo na konkrétnych pracovných cestách do zahraničia. Je vyhotovená v anglickom i nemeckom jazyku, doplnená prehľadnými mapkami,"vysvetlil Ing. Falat.
Vedenie mesta už zaregistrovalo spätnú odozvu, na magistráte si už vyzdvihli bližšie podklady.
"Zatiaľ sú rokovania v takom štádiu, že nemôžeme zverejňovať názvy firiem, ktoré nás o to požiadali. Môžem prezradiť len toľko, že ide o elektrotechnický priemysel a záujemcovia sú nielen z Európy, ale spoza oceánu," informoval nás L. Falat.
Pracovníci oddelenia komunálneho rozvoja i mestskí architekti postavili ponuku pre investorov na územno-technických výhodach mesta Košice.
"Máme veľmi výhodnú polohu v blízkosti hraničných prechodov s Ukrajinou, Maďarskom a Poľskom, so spomínanými krajinami sme prepojení aj cestnou, železničnou a leteckou dopravou. Disponujeme dostatkom kvalifikovaných pracovných síl, sme mestom, v ktorom sídlia tri univerzity, 11 gymnázií, 16 druhov špecializovaných stredných škôl. V Košiciach už podniká viac ako 600 spoločností so zahraničnou účasťou, pričom za historický medzník považujeme vstup americkej firmy U.S. Steel do VSŽ,"vymenoval pozitíva Košíc Ladislav Falat.
Ako sme sa ďalej dozvedeli, prvou lokalitou v ponuke mesta je pätnásťhektárový areál bývalej magnezitky, ktorá bola v roku 1996 vyradená z prevádzky.
"Ďalšou lokalitou je desať hektárové územie pri teplárni, lokalita na Alejovej ulici v blízkosti výstavby obchodného centra Cassovia a bývalého Elektromontu. Toto územie sa skladá z dvoch častí, prvú tvorí zrealizovaný závod Elektromont, ktorý nebol nikdy uvedený do prevádzky. Areál tvorí systém moderných halových priestorov s kompletne vybudovanou technickou infraštruktúrou, vlastným energoblokom a s priamym napojením na dopravný systém mesta,"konkretizoval šéf regionálneho rozvoja.
V južnej časti mesta za hypermarketom Jednoty v MČ Nad Jazerom sa nachádza štvrtá lokalita s rozlohou šestnásť hektárov, ktorá má väzbu na všetky siete technickej infraštruktúry.
"Úplne novou lokalitou je osemdesiathektárové územie na voľnom nezastavanom území medzi Barcou a Šebastovcami. Hoci oficiálne rozhodnutie nemeckej automobilky BMW ešte nie je známe, do ponuky sme zahrnuli aj lokalitu Bočiar, ktorá priamo nadväzuje na areál VSŽ-U.S.Steel Košice a mestom bola ponúknutá v spracovanom projekte pre BMW,"doplnil Ladislav Falat.
Význam mesta Košice ako významného centra obchodu vzrastie, keď sa v rámci zmluvne deklarovanej cezhraničnej spolupráci s maďarským Miškolcom s podporou Európskej únie, podarí vybudovať rýchlu cestu-takmer diaľnicu medzi spomínanými mestami, čím by sa nielen Košice, ale aj Prešov napojili na významnú diaľnicu v smere Budapešť-Viedeň.
"Dôležitým faktorom pre ďalšie prepojenie smerom na sever do Poľska, tzv. Jantárovú cestu, bude vybudovanie diaľničného prstenca okolo Košíc, čo sa už dostalo aj do konkrétneho uznesenia vlády počas jej výjazdového rokovania v Košiciach," uzavrel náš rozhovor Ing. Falat.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.