Značne premnožené porasty tŕstia a močaristej rastliny pálka v najväčšom z rybníkov sa rozhodla firma vlastniaca rybníky Esox - Chov rýb zničiť práve spomínaným prípravkom vo forme postreku z lietadla. Podľa názoru ochranárov však prípravok obsahuje glyfosátové herbicídy, ktoré sú vraj toxického charakteru a môžu mať za následok zníženie vtáčej populácie, no môžu znamenať nebezpečenstvo aj pre ľudí.
"Round UP Biactiv je neselektívny herbicíd a zabíja všetky rastliny v mieste aplikácie, nielen cieľovú trstinu. Na Hrhovských rybníkoch sa vyskytuje 40 druhov vodných rastlín, z ktorých patria viaceré medzi ohrozené druhy," tvrdí predstaviteľ občianskeho združenia Sosna Samuel Pačenovský.
Ako sa však ukázalo, nie všetko čo ochranári tvrdia musí byť úplne pravdivé. Rad odborníkov i pracovníkov inštitúcií, ktoré postrek povolili má na vec opačný názor. Vyzerá to tak, že chemické ošetrenie rybníka Veľké jazero v rybničnej sústave Hrhov, bolo v súlade s ekologickými požiadavkami a na základe zákonného súhlasu všetkých kompetentných orgánov.
"Najväčší z rady rybníkov o výmere 185 ha bol v období 70. A 80. Rokov z dôvodu ťažby rašeliny vypustený. Práve v tejto dobe zarástol hustým porastom tŕstia a pálky. Následne, po jeho opätovnom napustení sme zistili, že porasty pokrývajú polovicu plochy rybníka, preto s tým bolo potrebné čosi urýchlene urobiť," vysvetľuje majiteľ firmy Esox Chov rýb Ľudovít Janošov.
Majitelia firmy teda požiadali orgány ochrany prírody, Okresný úrad v Rožňave odbor životného prostredia, Krajský úrad v Košiciach, ako aj špecializované pracovisko ochrany prírody v Brzotíne o doporučenie spôsobu obmedzenia porastov.
"Najprv sme sa pokúšali trstinu kosiť, táto práca sa ale ukázala ako zbytočná. Rastliny opäť vyrástli, dokonca vo väčšom počte a my sme sa nevedeli vykosených trstín na trhu zbaviť. Preto sme sa obrátili na Národné referenčné laboratórium pre pesticídy pri UVL v Košiciach, ktoré nám odporučilo práve Round Up Biactiv, pričom vypracovalo aj stanovisko k leteckej aplikácii," poznamenal Ľ. Janošov pričom upresnil, že prípravok aplikovali dvakrát.
V júni 1999 globálne v rámci celého rybníka a o rok na to ešte v jeho okrajových častiach. Celkovo bolo k postreku použitých 300 litrov prípravku Round Up Biactiv. Na základe požiadavky odboru Životného prostredia Okresného úradu v Rožňave, ktorý vydal na postrek súhlas, zachovali užívatelia rybníka po celom jeho 2,4 kilometra dlhom obvode pás široký 120 metrov bez akéhokoľvek chemického ošetrenia.
"Druhý postrek sme realizovali preto, nakoľko sa na pokraji rybníka stále nachádzalo tŕstie. Predpokladám, že v budúcnosti už nebudeme nútení použiť žiaden podobný prípravok," dodal majiteľ firmy Esox Chov rýb.
Podľa Doc. MVDr. Jaroslava Legátha, CSc., vedúceho národného referenčného laboratória UVL v Košiciach a zároveň šéfa oddelenia toxikológie na Katedre ochrany životného prostredia UVL, patrí prípravok Round Up Biactiv do skupiny netoxických totálnych herbicídov.
"Prípravok je klasifikovaný v triede 0 tak pre ryby ako aj ostatné vodné živočíchy, čo znamená, že pri dodržaní správnych agrotechnických zásad prípravok nepredstavuje riziko pre človeka, domáce, hospodárske a voľne žijúce zvieratá, či ryby. Odporúčaná dávka je 4 až 6 litrov na hektár, pričom Essox použila najnižší limit. Vo vonkajšom prostredí, najmä vo vodnom ekosystéme podlieha rýchlej hydrolýze a za pomoci mikrobiálnej činnosti sa rozkladá na CO2 a fosfáty. Tie v množstvách v ktorých sú aplikované nemôžu ohroziť životné prostredie. To znamená, že pri jednorázovom použití sa niet čoho obávať," povedal J. Legáth.
Uvedené skutočnosti nám potvrdil aj pracovník Štátneho zdravotného ústavu v Rožňave MUDr. Ladislav Klein.
"Podľa toxicity účinnej látky v zmysle nariadenia vlády nie je predmetný prípravok posudzovaný ako jed. Aj preto som nemal voči postreku námietky."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.