riaditeľom Jiřím Hodačom o vytvorení spoločného tzv. prevádzkového výboru, ktorý by až do vyriešenia krízovej situácie v ČT spoločne viedol túto najväčšiu českú verejnoprávnu inštitúciu s viac ako 2800 zamestnancami. Hodačova zástupkyňa Věra Valterová, ktorú zamestnanci ČT v stredu odstránili z čela televízie a nahradili bývalým finančným riaditeľom ČT Ladislavom Paluskom, včera na rokovania o vytvorení prevádzkového výboru neprišla.
Nový dočasný šéf ČT zopakoval výhrady štrajkujúcich zamestnancov ČT k Hodačovmu vedeniu a dôvody, ktoré v stredu viedli zamestnancov k obsadeniu sekretariátu riaditeľa. Okrem skutočnosti, že Valterová až do stredy nikomu neukázala svoje poverenie na zastupovanie Hodača v dobe jeho neprítomnosti, vadilo zamestnancom ČT aj to, že po budove sa pohybovali cudzie osoby, ktoré sa zaujímali o rôzne doklady a existovala aj obava, že budú podpísané pre ČT nevýhodné dohody a preplatené sporné faktúry. "Myslím si, že tam bola možnosť úniku finančných prostriedkov," konštatoval Paluska. Obsadenie sekretariátu riaditeľa ČT štrajkujúcimi redaktormi a nahradenie Věry Valterovej v čele ČT bývalým finančným riaditeľom ČT Ladislavom Paluskom väčšina českých politikov odsúdila s tým, že krok zamestnancov ČT je neuvážený a pravdepodobne odporuje českému právnemu poriadku. Zamestnanci ČT sú však opačného názoru a tvrdia, že Hodačovi ľudia dramatickými správami o kroku zamestnancov poškodili ČT a dokonca sa dopustili trestného činu šírenia poplašnej správy. Podľa zamestnancov ČT totiž nedošlo k obsadeniu budovy štrajkovými hliadkami, ale len ku kontrole pohybu osôb po budove.
Kríza v ČT trvá od decembrového odvolania generálneho riaditeľa ČT Dušana Chmelíčka už viac ako mesiac a vyriešiť sa ju nepodarí ani v najbližších dňoch. Novela zákona o ČT, ktorá mala situáciu v ČT stabilizovať, bola v stredu večer Senátom vrátená s pripomienkami späť Poslaneckej snemovni. Tá ju po uplynutí lehoty 10 dní môže opäť schváliť v pôvodnom znení a veto Senátu tak prehlasovať, prípadne môže pripomienky senátorov akceptovať. S ohľadom na rozloženie síl v snemovni, kde má väčšinu ČSSD a ODS, je ale prehlasovanie senátneho veta pravdepodobnejšie. V tomto prípade by novela zákona o ČT bola postúpená priamo prezidentovi. Aj jeho prípadné veto môže Poslanecká snemovňa prehlasovať, čo sa v minulosti takmer vždy aj stalo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.