hladní a vyčerpaní, vzdali thajským úradom. Bratia vo veku 13 alebo 14 rokov pri tejto príležitosti vyjadrili túžbu po stretnutí s rodičmi a prisľúbili, že obmedzia fajčenie. Johny a Luther sa spolu s 12 stúpencami, väčšinou tínedžermi, vzdali v utorok. Ďalší traja členovia Božej armády ich nasledovali nasledujúci deň.
"Povedal som im, aby prestali s cigaretami a Johny s Lutherom prisľúbili, že fajčenie obmedzia," povedal pre agentúru AP Payakkaphan Phokaew, najvyšší predstaviteľ okresu Suan Phung, kde sa dvojičky odovzdali do rúk thajských úradov. Rozhodnutie povstalcov znamená ukončenie neúčinnej ozbrojenej kampane, ktorú rebeli z Božej armády útokmi typu "uder a uteč" uplynulé tri roky vykonávali proti mjanmarskej armáde. Dvojičky patria k etnickej menšine Karenov, ktorí v Mjanmarsku bojujú za nezávislosť.
Hlavný boj však vedie oveľa väčšia povstalecká skupina ako Božia armáda.
Kvôli konfliktu odišlo asi 100.000 karenských utečencov, medzi ktorými sú aj rodičia dvojičiek, do Thajska. Rodičov už informovali, že ich deti sú pod ochranou thajských úradov. "Dvojičky vyzerajú byť šťastné. Prinajmenšom majú viac jedla a nemajú obavy z nepriateľa," povedal Payakkaphan. Všetci povstalci sú držaní mimo dosahu verejnosti v trojposchodovej budove veliteľstva pohraničnej polície v meste Suan Phung, asi 165 kilometrov západne od Bangkoku.
"Tento týždeň im chceme nechať čas na zotavenie," uviedol Payakkaphan s tým, že na budúci týždeň by sa mal stretnúť výbor thajských predstaviteľov a zástupcov Úradu vysokej komisárky OSN pre utečencov (UNHCR), ktorý rozhodne, či povstalci spĺňajú podmienky na udelenie utečeneckého štatútu. Medzi tými, čo sa vzdali sú aj traja tínedžeri podozriví z toho, že 30. decembra sa v snahe získať jedlo zúčastnili na prestrelke v thajskej dedine, pri ktorej zahynulo šesť miestnych obyvateľov.
Božia armáda vznikla pred pár rokmi, keď dvojičky po útoku mjanmarskej armády na ich dedinu údajne iniciovali odvážny a úspešný protiútok. Na základe zriedkavého víťazstva následne vznikla legenda o zázračných silách bratov. Povstalci sa stali známymi, keď poskytli útočisko inej skupine mjanmarských disidentov, ktorí v októbri 1999 prepadli mjanmarskú ambasádu v Bangkoku, kde zadržiavali rukojemníkov. O niekoľko mesiacov neskôr Božia armáda obsadila thajskú nemocnicu, na čo tamojšie úrady zareagovali spustením rozsiahlej akcie proti rebelom.
Autor: Suang Phung (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.