a tú, ktorú nik nepozná. Každá z týchto tvárí vyjadruje časť osobnosti človeka, čo potvrdzuje aj moderná psychológia. Tieto tváre sa môžu v priebehu života meniť.
Tvár, ktorú ukazujeme iným, môžeme nazvať verejnou a obsahuje informácie a charakteristiky, ktoré o sebe vieme a vedia ich aj ostatní ľudia. Nezhovorčiví, uzavretí ľudia majú túto oblasť menšiu, ako ľudia spoločenskí. S postupným sebapoznávaním a rozvíjaním vzťahov k iným ľuďom sa rýchlo rozširuje.
Tvár, ktorú človek sám nevidí, môžeme nazvať slepou a obsahuje tie aspekty našej osobnosti, ktoré poskytujeme iným, ale nevedome. Naše prejavy nie sú pod kontrolou, a preto sme v tejto oblasti najviac zraniteľní. Táto časť našej osobnosti môže vysielať do okolia signály, ktoré môžu byť nesprávne vysvetľované a y s tým nemôžeme nič urobiť, pretože o nich nevieme. Názory ostatných ľudí, informácie o tom, ako nás vidia, nám pomáhajú pozerať sa na seba aj z iného uhla a rozšíriť videnie seba.
Tvár, ktorú pred inými skrývame, môžeme nazvať tajnou a obsahuje také informácie o sebe, ktoré z rôznych dôvodom skrývame pred ostatnými ľuďmi. Tieto naše tajnosti sa bojíme zverejniť, pretože máme strach z odmietnutia, odsúdenia či nepochopenia. Tajná tvár je pre každého človeka bremenom a jej postupné otváranie je dôležitým predpokladom rastu a osobnej spokojnosti. Keď zistíme, že nás ľudia akceptujú, zbavíme sa vnútorného napätia a úzkosti a uvoľnenú energiu môžeme využiť na prácu na sebe a pre seba.
Nakoniec je to tvár o ktorej nevieme, čiže tvár neznáma. Je tou časťou našej osobnosti, ktorú ani my, ani iní nepoznajú. Neznáma tvár prezentuje náš potenciál. To neznáme sa v nás objavuje pri riešení nových, nečakaných situácií a stáva sa trvalou životnou výbavou.
Vedieť o týchto našich tvárach má význam z hľadiska nášho sebapoznania. Čím viac o sebe vieme, tým máme menej vnútorných konfliktov i konfliktov s inými ľuďmi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.