jeho výškou ani s výškou na investície neboli poslanci spokojní, sme v našom denníku písali. Pripomíname, že na investície schválili dvestotisíc korún, ktoré sa budú dať použiť len na drobné opravy. Mesto má však v zálohe väčšiu investíciu v celkovom objeme 14 miliónov.
Ako nás informoval primátor Peter Mladý, plánujú v tomto roku začať s výstavbou obytného domu s 21 nájomnými bytmi, ktoré budú určené pre sociálne slabšie rodiny. Túto investíciu pred časom nezahrnuli do rozpočtu mesta, keďže žiadosť o 50-percentný príspevok zo Štátneho fondu rozvoja bývania ešte nie je podpísaná. Podpis zmluvy je podmienený dodaním výsledku verejnej súťaže. A tú zatiaľ neuzatvorili. Poďme však od začiatku.
Vzhľadom k nedostatku bytov v meste schválilo mestské zastupiteľstvo v minulom roku výstavbu nájomných bytov s využitím štátnej dotácie. Mesto vyhlásilo verejnú súťaž s presne stanovenými podmienkami. Verejnú súťaž organizoval a 19. decembra aj viedol externista Marcel Molčáni, ktorý sa zaoberá poriadaním takýchto súťaží. Podľa primátora nešlo o Sabinovčana ani pracovníka úradu. "Súťažné podklady si vybralo 16 firiem, z toho 14 poslalo svoje návrhy. Pre nesplnenie podmienok, respektíve pre nedodanie požadovaných dokladov sme dvanásť firiem vylúčili. Ostali len dvaja účastníci, z ktorých sme jedného vybrali," povedal primátor Mladý a dodal, že proti výsledku tendra sa odvolali neúspešný záujemca, ale aj dve firmy, ktoré boli pre nesplnenie podmienok z verejnej súťaže vylúčené.
V súčasnosti celú záležitosť skúma Úrad pre verejné obstarávanie. Ten rozhodne, či bolo odvolanie oprávnené, v tom prípade zruší verejnú súťaž a bude sa musieť vyhlásiť nová, alebo bolo neoprávnené, a v tom prípade bude platiť pôvodný výsledok.
Primátor verí, že Úrad pre verejné obstarávanie potvrdí výsledok tendra, odvolania zamietne a na jar sa začne so samotnou výstavbou. Žiadosť o štátny príspevok mesto podalo a má už aj schválené financie. "K podpísaniu zmluvy a aby nám financie oficiálne pridelili, chýba len výsledok verejného obstarávania. Preto ani neboli zahrnuté do rozpočtu."
Jedinou prekážkou pre začatie stavby na jar by bolo, podľa jeho slov, vyhlasovanie novej verejnej súťaže. Myslí si však, že celý priebeh súťaže, ako aj jej výsledok boli korektné. Nebol síce členom komisie, ale nevidí dôvod, že by jej konanie bolo v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní. Všetci vylúčení totiž nedodali dokumenty, ktoré boli vo vestníku exaktne v jej podmienkach stanovené. "Väčšina pohorela na tom, že nepredložili doklad o miestnych daniach. Ak podnikateľ nevie, čo sú miestne dane, tak bohužiaľ... V zákone o verejnom obstarávaní sa hovorí všeobecne o daňových povinnostiach. Je v našej právomoci rozčleniť ich na štátne a miestne dane," zdôraznil primátor Sabinova Peter Mladý.
Ak Úrad pre verejné obstarávanie rozhodne o právoplatnosti výsledku tendra, potom výstavba obytného domu by sa mala zrealizovať do apríla 2002.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.