im dodávali vajíčka asi do desiatich, možno aj dvanástich obchodov. Keď sme zistili, že nám za tovar neplatia, bol som viackrát spolu s ekonómom v Rožňave platby urgovať. Pracovníci uvedenej firmy nás ubezpečovali, aby sme sa nebáli, že nám za dodaný tovar nezaplatia, lebo že P. má miliónové majetky," snažil sa občerstviť spomienky na dianie spred siedmich rokov riaditeľ rimavsko-sobotskej firmy, ktorá za 21 dodávok vajíčok nedostala ani korunu...
Poškodení a svedkovia v kauze, ktorej hlavným protagonistom je 57-ročný Július P. obžalovaný z pokračujúceho trestného činu podvodu, defilujú pred senátom Krajského súdu v Košiciach od jesene lanského roka. Rožňavčan, o ktorom je reč, je verejnosti známy ako bývalý riaditeľ Koncernu Karpatskí Nemci, K. P., synovia a vnuci, v.o.s.. Ako sme už písali, napriek neustále narastajúcej platobnej neschopnosti zabezpečoval pre svoju firmu a jej pobočku dodávku tovarov na faktúry. Mal to robiť s vedomím, že za dodávky nezaplatí.
V rámci tzv. malej privatizácie sa zúčastňoval aj dražieb na území Slovenskej a Českej republiky. Na Slovensku vydražil 95 prevádzkových jednotiek a v Čechách 13. Samozrejme, so zásobami. Veľkú časť z nich, po nezaplatení kúpnej ceny, vrátil ich pôvodným vlastníkom, ibaže bez zásob. Lebo tak, ako neuhrádzal tovar dodaný na faktúry, nenamáhal sa ani s platením za zásoby tovaru, ktoré získal spolu s vydraženými prevádzkovými jednotkami. Rozšafný pán generálny tovar rozpredával a používal na ďalšie dražby a prevádzkové náklady svojej firmy. Július P. spôsobil svojim dodávateľom nielen škodu veľkého rozsahu, ale i vážne poruchy v hospodárskej činnosti a niektorým z nich aj platobnú neschopnosť. Takýmto konaním poškodil 180 organizácií na území bývalej Československej federatívnej republiky (100 na Slovensku a 80 v Čechách), pričom obohatil seba a svoju firmu o 72 399 284 vtedajších československých korún! "Všetko čo som robil v súvislosti so svojou firmou pokladám za legálnu obchodnú činnosť," bráni sa Július P. a tvrdí, že je nevinný.
"Neviem, nepamätám sa, je to veľký časový odstup, veď uplynulo 7 8 rokov... nie, ani pri najlepšej vôli si na to neviem spomenúť," unisono tvrdia poškodení. Mnohí sa odvolávajú a trvajú na výpovediach z prípravného konania s tým, že vtedy si všetko presne pamätali. Nečudo, veď drvivá väčšina z nich už v pôvodných firmách a podnikoch niekoľko rokov nepracuje a trápia ich úplne iné problémy... Pojednávania sa uskutočňujú podľa vopred vypracovaného harmonogramu vo viacdňových blokoch, lebo poškodených a svedkov je ako maku. Ako povedal predseda senátu JUDr. Karol Kučera, to, kedy sa kauzu podarí zavŕšiť rozsudkom, závisí aj od samotných zástupcov poškodených strán a svedkov. "Na jeden deň predvolávame 15 až 20 svedkov. Niekedy z nich príde jeden, inokedy dvaja, ale ako vidíte dnes (rozumej včera), sú dni, keď prídu všetci. A tak k tomu, aby sme mohli pojednávať bez zbytočných prieťahov, je potrebné i zlepšenie disciplíny predvolávaných svedkov," uviedol predseda senátu. Najbližšie pokračovanie pojednávania podvodníckej kauzy sa uskutoční 22. januára.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.