14. januára. Čerstvého otca údajne telefonicky informovali o tom, že sa mu narodila zdravá dcérka. Onedlho na to mal ďalší telefonát v ktorom sa dozvedel, že dcérka prišla na svet mŕtva. Korunu všetkému nasadil tretí hovor, z ktorého vyrozumel, že sa mu narodil mŕtvy syn," povedal nám náš zdroj. Ako sme sa dozvedeli, zmätený otec sa údajne obrátil na políciu, pričom mal byť vypočutý príslušníkmi Obvodného oddelenia policajného zboru (PZ) v Poprade.
Obrátili sme sa preto na hovorcu miestneho Okresného riaditeľstva PZ. Ten nám však oznámil, že poskytovanie informácií k tomuto prípadu si vyhradil riaditeľ Okresného úradu vyšetrovania PZ. "Najprv musím konštatovať, že na úseku vyšetrovania sme dosiaľ nezaznamenali žiadne oficiálne podanie, ktoré by súviselo s týmto prípadom. Keďže zatiaľ nemáme podozrenie na spáchanie trestného činu, záležitosť je momentálne v policajnom preverovaní, aby sa zistilo, čo sa na pôrodnici vlastne stalo," povedal nám riaditeľ popradskej "vyšetrovačky" JUDr. František Schwartz. Podľa neho, prípad je zatiaľ viac ako nejasný. Údajne bude potrebné preveriť podozrenie, či boli dodržané štandardné lekárske postupy používané pri pôrode. Pravda, potrebné je tiež objasniť moment spôsobu informovania otca o narodení dieťaťa. "Nechceme nič tajiť. Ťažko však teraz vysvetliť, ako to bolo so spomenutými telefonátmi. Keď sa na oddelení rodí, zvyčajne je tam frmol a možno personál v danom kritickom okamihu ani nevedel, s kým volá," uviedol ďalej.
My sme sa vzápätí obrátili na príslušný zdravotnícky personál. Vedúci gynekologicko - pôrodníckeho oddelenia sa napriek platnému zákonu o slobodnom prístupe k informáciám odvolal na internú smernicu, podľa ktorej môže informácie tlači podávať len riaditeľ nemocnice.
V stanovisku, ktoré nám poskytol, sa píše: "V nedeľu 14. januára došlo na gynekologicko - pôrodníckom oddelení NsP Poprad pri pôrode k úmrtiu novorodenca. Následne bola zo strany otca dieťaťa 18. januára podaná písomná sťažnosť na nesprávne postupy niektorých zamestnancov gynekologicko - pôrodníckeho oddelenia NsP pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti jeho manželke a informovaní o okolnostiach prípadu."
Ako sa ďalej uvádza v stanovisku MUDr. Štefana Vojtaššáka, sťažnosť bola v rámci organizácie postúpená právno-kontrolnému oddeleniu, ktoré už začalo vo veci konať. Obsah podanej sťažnosti bude podľa neho prešetrený spôsobom a v lehotách ustanovených zákonom č. 152/98 Z. z. o sťažnostiach. Ako uviedol ďalej, všetky známe okolnosti bude potrebné dôkladne preveriť, pričom k slovu sa zrejme dostane aj lekárska komisia. Zároveň nám však odmietol prezradiť akékoľvek podrobnosti týkajúce sa okolností pôrodu.
Podľa našich informácií, dieťa sa malo narodiť priškrtené pupočnou šnúrou, pričom nejasnosti sa vynárajú aj v koordinácii odporúčaní ošetrujúceho lekára rodičky so samotnou realizáciou pôrodu lekárom príslušného oddelenia.
Okrem toho sme sa tiež zaujímali, ako dlho trvajú zákonom stanovené lehoty na vybavenie podanej sťažnosti. Podľa informácie právničky nemocničného zariadenia je sťažnosť možné vybaviť buď ihneď, alebo do 30, 60, či 90 dní. "Najčastejšie to býva v rozpätí 30 až 40 dní, pričom dosiaľ nikdy sme nepotrebovali šibeničný 90-dňový časový interval," povedala nám.
"Kľúčovým pre nás bude zrejme stanovisko lekárskej komisie, ktorá preverí, či pôrodník určil správne diagnózu, čas pôrodu, či použil správny postup... Ak sa preukáže, že zo strany zdravotníckeho personálu došlo k zanedbaniu povinnosti, začneme stíhanie. Dovtedy zostane prípad v rovine preverovania. Keďže neregistrujeme žiadne oficiálne podanie, vo veci zatiaľ konáme vlastne len z moci úradnej," vysvetlil nám aktuálnu situáciu riaditeľ popradskej "vyšetrovačky" JUDr. František Schwartz.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.