Pszczyne prezidenti krajín Visegrádskej štvorky (V4) Rudolf Schuster, Aleksander Kwasniewski, Ferenc Mádl a Václav Havel. Najvyšší predstavitelia troch štátov
Po desiatich rokoch od jej vzniku možno konštatovať, že visegrádska iniciatíva dobre funguje a urýchľuje cestu štátov strednej Európy do EÚ, povedal prezident hostiteľskej krajiny Aleksander Kwasniewski. Pričinením visegrádskej spolupráce sa zintenzívnili hospodárske vzťahy a vytvorila sa zóna voľného obchodu v strednej Európe. Visegrádska spolupráca pomáha podľa poľského prezidenta aj v dialógu medzi obyvateľmi jednotlivých štátov.
Ako Kwasniewski ďalej uviedol, prezidenti hovorili o EÚ a vyjadrili želanie, aby sa voľby do Európskeho parlamentu v roku 2004 konali s účasťou štátov V4.
Poľsko, Maďarsko a ČR deklarovali na včerajšom stretnutí podporu Slovensku pri úsilí o vstup do NATO a vyjadrili radosť nad skutočnosťou, že ďalší summit NATO sa uskutoční v Prahe, čo podľa nich znamená, že noví členovia nie sú iba deklaratívnymi, ale plnoprávnymi členmi.
Václav Havel vyjadril spokojnosť, že spolupráca medzi členmi V4 dostala novú dynamiku a je rešpektovaným regionálnym zoskupením štátov, ktoré vyznávajú podobné hodnoty a majú podobné zahraničnopolitické ciele. Podľa Havla budú štáty V4 pri integračnom úsilí maximálne spolupracovať a vyjadrovať si vzájomnú solidaritu a nebudú medzi sebou v tomto smere súťažiť.
Európa vstupuje do nového obdobia, v ktorom sa chce štrukturalizovať novým spôsobom, ktorý nie je proti nikomu namierený, poznamenal Havel.
Rudolf Schuster na stretnutí ocenil podporu pri úsilí SR o vstup do NATO, ktorú mu vyjadrili ďalšie tri krajiny V4. Uviedol však, že je najprv na Slovensku, aby splnilo konkrétne kritériá na vstup. Schuster sa vyjadril športovou terminológiou, keď poznamenal, že po žltej karte, "ktorú sme dostali v predchádzajúcom období, sme sa opäť vrátili do V4".
Prezident SR poďakoval svojim partnerom za podporu vstupu Slovenska do Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OECD). Súhlasil s Havlom v tom, že krajiny V4 medzi sebou nechcú vzájomne súťažiť a vyjadril nádej, že medzi štátmi V4 nebudú vznikať schengenské hranice.
Maďarský prezident sa pri hodnotení stretnutia najprv vrátil do minulosti a spomenul historické korene spolupráce medzi krajinami stredoeurópskeho regiónu Ako pripomenul, prvým znakom tejto spolupráce bolo už stretnutie kráľov stredoeurópskych krajín v roku 1335. Po tejto schôdzke sa konala veľká recepcia, na ktorej sa vypilo nad 1300 litrov vína, zjedlo sa obrovské množstvo jedla, povedal Mádl.
Text k foto: Prezidenti Maďarska Ferenc Mádl, ČR Václav Havel, Poľska Aleksander Kwasniewski a SR Rudolf Schuster pózujú pred zámkom v Pszczyne
Foto: TASR
Foto do čísla / sobota / Schuster
Autor: Pszczyna (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.