stavebnicami a leporelami družne miesia po posteliach, stoloch, poličkách.
Povestné dve muchy jednou ranou možno zabiť vytvorením sústavy skriniek v tvare obľúbenej detskej stavebnice, ktorú pozná aj staršia generácia ešte z čias svojho detstva. Táto stavebnica sa kedysi vyrábala z lakovaného dreva, dnes ju dostať prevažne v plastovej forme. Podstata však zostala rovnaká - základné geometrické tvary: kocka, kváder, valec, ihlan v rôznych obmenách, z ktorých možno vytvoriť hrad, ten sa vzápätí premení na lokomotívu, most...
Naša stavebnica bude však asi stokrát zväčšená, takže urobí nielen radosť drobizgu, ale vnútro jednotlivých prvkov využijeme ako netradičné skrinky. Bude ich, samozrejme, menej než v súprave malých kociek, záleží od voľného priestoru v izbe. Ako základný, dominantný tvar odporúčame kváder s polkruhovým "tunelom", ktorý je pre túto stavebnicu najcharakteristickejší. Dávame prednosť radšej hranatým kockám, k tomu aspoň jeden s trojuholníkovým prierezom - strieška sa zíde vždy.
Materiál na výrobu kociek
Najvhodnejšia je hrubšia preglejka, pretože pri detských hrách treba predpokladať určité zaťaženie. Preglejku použijeme s hrúbkou 18 mm. Takisto spojenie stien jednotlivých skriniek musí byť čo najpevnejšie, aby vydržalo namáhanie pri manipulácii. Najvhodnejšie je spojenie pomocou takzvaných klinových čapov. Polohu jednotlivých čapov s hĺbkou 18 mm a dĺžkou 50 mm najprv narysujeme na okraje dosiek, potom vyrežeme pomocou priamočiarej píly. Týmto spojom stačí pospájať obvodové steny, zadnú stenu pripevníme pomocou kolíkov a lepidla. Prednú stenu tvoria dvierka, ktoré pripevníme klinovými závesmi. Namiesto zámky priskrutkujeme magnetické úchytky.
Trochu iný postup zvolíme pri dominantnom tvare kvádra s tunelom. Do prednej a zadnej steny vyrežeme polkruhový otvor, hornú stenu a dno z dvoch častí prpevníme pomocou klinových čapov. Z bočných stien budú dvierka. Oblúk tunela vytvarujeme z tenkej, 4-mm preklejky tak, že ju navlhčíme, odrezané poloblúky použijeme ako šablónu, na ne tvarujeme oblúk a zafixujeme až do vysušenia kusmi špagátu. Potom oblúk klinčekmi a lepidlom upevníme k celku.
Trojhrannú striešku urobíme bez dvierok, poslúži len ako ozdoba. Klinovými čapmi spojíme dve šikmé steny do pravého uhla, dno pripevníme k týmto stenám kolíkmi a z vnútornej strany spevníme trojuholníkovými lištami. Napokon tvar uzavrieme dvomi trojuholníkmi - prednou a zadnou stenou.
Do dvierok vyrežeme kruhové otvory namiesto úchytiek. Poslúžia aj pri manipulácii s kockami. Otvory vyrežeme nástavcom na vŕtačku na rezanie otvorov, použijeme priemer asi 5 cm. Ostré hrany skriniek zrazíme rašpľou a vyhladíme brúsnym papierom. Do vnútra podľa potreby urobíme poličky, na ktoré môžeme použiť aj tenšiu preglejku - 10 mm postačí.
Rozmery skriniek a jednotlivých prírezov uvádzame orientačne na kresbe, môžete si ich prispôsobiť a vymyslieť nové tvary. Ak nechcete na spájanie použiť klinové čapy, pri ktorých ostanú rozmery zachované aj po spojení, ale budete spájať na tupo lepením a kolíkmi, treba pamätať, že bočné steny budú o 36 mm užšie.
Jednotlivé kusy stavebnice natrieme rôznymi pestrými farbami, pričom dbáme na to, aby farba neobsahovala zdraviu škodlivé výpary. Pri stavaní hradov alebo vláčika deťom radšej pomôžte, aby nedošlo k nepríjemnému úrazu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.