južnej Európy, kde sa dnes najviac pestuje, sa dostala pravdepodobne prostredníctvom Arabov už v 8. storočí. Artičoky sú obľúbenou zeleninou v oblasti Stredomoria. Jedia sa dužinaté zákrovné listene a kvetné lôžka. Dokonale očistené, sa upravujú rôznym spôsobom, najčastejšie ako šalát s citrónom a olejom. V starovekom Grécku a Ríme sa jedla varená s pikantnými omáčkami. Ako lahôdková zelenina sa v stredoveku podávala na šľachtických hostinách.
Artičoka zeleninová (Cynara scolymus L.) je mohutná, trváca rastlina s rozvetvenou, až 160 cm vysokou stonkou. Listy sú kopijovité, ostnaté. Na konci stoniek sa diferencujú mohutné, dekoratívne úbory modrofialových kvetov. Kvitnú v júli - auguste. Plodom je nažka s chocholčekom.
Drogou sú usušené listy, ktoré sa zbierajú v období plného kvitnutia a korene, ktoré sa vykopávajú v jesennom období. Sušia sa pri teplotách do 40 stupňov Celzia. Koreňová aj listová droga obsahuje predovšetkým cynarín, triesloviny, flavonoidy, inulín, sliz, organické kyseliny a vitamíny A a B. Na liečebné účely sa používajú aj listy a korene príbuzného druhu - artičoky kardovej (Cynara cardunculus L.).
V súčasnosti sa artičoka pestuje a konzumuje predovšetkým pre svoje priaznivé účinky pri ochoreniach pečene a žlčníka. Artičoka znižuje aj hladinu krvných tukov, hlavne cholesterolu. Okrem celkového metabolického účinku je známy aj jeho priaznivý vplyv pri cukrovke a alergiách. V niektorých krajinách sa z artičoky vyrábajú liečivé prípravky.
Odvar sa pripravuje z jednej lyžičky drogy na šálku odvaru. Pije sa 2 až 4 krát denne pred jedením.
Toxickosť: Rastlina nemá žiadne vedľajšie negatívne účinky.
Pestovanie: V našich podmienkach je možné úspešne pestovať artičoku zeleninovú hlavne v teplejších oblastiach. Vyžaduje si hlbokú, ľahkú, humóznu pôdu s vysokým obsahom živín. Semená majú dobrú klíčivosť, klíčia za 8 až 12 dní. Do pareniska sa vysievajú v marci. Predpestované priesady sa vysádzajú do sponu 80x80 cm. Kultúry sa pravidelne odburiňujú okopávkou. V priebehu vegetácie je potrebné rastliny zalievať a prihnojovať. Artičoky sú citlivé na mráz, preto sa ich odporúča na zimu prikryť, alebo ich v jeseni vykopať a nechať prezimovať v tmavej, chladnej miestnosti.
Autor: ji
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.