od soboty 20. januára 2001 do soboty 27. januára 2001
Pripravil: František FRANKO
Slnko
Dnes v Košiciach a v Prešove (t.j. na poludníku 21 stupňov a 23 minút východnej zemepisnej dĺžky a rovnobežke približne 49 stupňov severnej zemepisnej šírky) zapadá Slnko o 16. hod. 20. min. stredoeurópskeho času. Zajtra na vychádza o 7. hod. a 18. min. Kulminuje o 11. hod. 46. min. a zapadá o 16. hod. 14. min. Nachádza sa v súhvezdí Kozorožca.
Mesiac
Dnes sme mohli dobre pozorovať Mesiac len ako úzky kosáčik nad ránom. Zajtra sa zdanlivo priblíži k Slnku a úzky kosáčik v tvare písmena C budeme pozorovať už obtiažnejšie. Do fázy nov vstúpi Mesiac 24. jan. o 13.hod. a 9. min. Okrem toho v ten istý deň o 19. hod a 3. min. bude v apogeu. Bude vzdialený až 406.563 km.
Merkúr
V súčasnosti je Merkúr obtiažne pozorovateľný. Z pohľadu zo Zeme je na oblohe stále veľmi blízko pri Slnku. Na krátku chvíľu ho večer môžeme pozorovať len tesne nad západným obzorom. Nachádza sa v súhvezdí Kozorožca. Počas víkendu zapadá približne o pol šiestej večer.
Venuša
Voľným okom je dobre pozorovateľná na večernej oblohe. Zapadá po pol deviatej večer, vyše štyri hodiny po západe Slnka. Zdanlivá jasnosť planéty dosahuje hodnotu mínus 4,5 magnitúdy. V týchto dňoch je dobre pozorovateľná a ak by sme na pozorovanie použili aj malý ďalekohľad, videli by sme Venušu vo fáze v tvare písmena D, akoby v prvej mesačnej štvrti. Počas víkendu sa nachádza v súhvezdí Vodnára a v priebehu týždňa sa presunie do súhvezdia Rýb.
Mars
je pozorovateľný pred východom Slnka nad východným a juhovýchodným obzorom. Vychádza približne pred druhou hodinou nad ránom. Nachádza sa v súhvezdí Váh. Dosahuje zdanlivú jasnosť plus 1,1 magnitúdy.
Jupiter
je dobre pozorovateľný hneď po západe Slnka a ďalej počas celej noci. Zapadá tri hodiny po polnoci. Nachádza sa v súhvezdí Býka ako veľmi jasný objekt dosahujúci zdanlivú hviezdu veľkosť 2,6 magnitúdy.
Saturn
podobne ako Jupiter v jeho blízkosti je pozorovateľný už večer a vychádza približne 10 minút pred východom Jupitera. Nachádza sa v súhvezdí Býka, západne od Jupitera. Každý bezoblačný večer vytvárajú spolu s Jupiterom a okolitými hviezdami súhvezdia Býka a Povozníka peknú scenériu na oblohe.
Urán
je obtiažne pozorovateľný len pomocou ďalekohľadu. Jeho zdanlivá jasnosť dosahuje hodnotu +5,9 magnitúdy. Nachádza sa v súhvezdí Kozorožca. Pozorovanie znemožňuje aj slnečný svit.
Neptún
nie je pozorovateľný. Jeho nízka zdanlivá jasnosť +8 magnitúdy a slnečný svit znemožňuje pozorovanie planéty. Nachádza sa západne od planéty Urán taktiež v súhvezdí Kozorožca.
Pluto
nie je pozorovateľný. Nachádza sa v súhvezdí Hadonosa a jej zdanlivá jasnosť je +14,4 magnitúdy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.