pri požiaroch. Celkom ich evidovali 1552, pri ktorých vznikli priame materiálne škody za takmer 51 miliónov korún. Na krajskom odbore požiarnej ochrany v Prešove sme sa zaujímali tak o ich príčiny, ako aj o miesta, na ktorých vznikali najčastejšie. Informácie nám poskytol vrchný inšpektor kapitán Jozef Štoffa. "Až na 22 prípadov so škodami vo výške viac ako 3,8 milióna korún, sme príčiny všetkých ostatných požiarov zistili," uviedol. A čo ľudský faktor, aký mal podiel na požiarovosti v kraji? - opýtali sme. "Pri úmyselných zapáleniach sme evidovali päť osôb, ktorým sme také konanie dokázali, 46 požiarov úmyselne spôsobili neznáme osoby. Do štatistiky sme uviedli približne 5,4 milióna na zničených hodnotách. Ináč ľudský faktor je prítomný takmer všade, povedzme, pre nezodpovedných fajčiarov sme zasahovali v 134 prípadoch, pri ktorých škody dosiahli takmer 3,4 milióna korún," povedal ďalej.
Len jedna osoba v kraji založila požiar so samovražedným úmyslom, na príčine ďalšieho bola aj choromyseľnosť. "Nie veľmi ďaleko je od tejto diagnózy každoročné jarné vypaľovanie trávy a suchých porastov. Škodu za necelý milión spôsobilo vlani 473 takýchto požiarov. V porovnaní s tým však môžeme hovoriť o rapídnom náraste škôd, ktoré vznikli v dôsledku zakladania ohňov v prírode. Pri takmer stovke takýchto požiarov boli škody za viac ako 3,2 milióna."
Čo sa týka detí, tak sa tieto, do veku šesť rokov, "zahrávali" s ohňom len v piatich prípadoch, zase deti od tohto veku do 15 rokov až 77-krát. Po ich nerozvážnych "hrách" zhoreli dvojmiliónové hodnoty. Stále nebezpečnou môže byť manipulácia s otvoreným ohňom. Podľa výšky škôd sa tieto požiare nachádzajú na treťom mieste. Celkom ich bolo 74, a pohltili takmer päť miliónov korún. "Na jednoznačnom prvom mieste evidujeme škody, ktoré vznikli pri 88 požiaroch v dôsledku elektrických skratov. Ide o sumu viac ako 7,8 milióna korún," dodal vrchný inšpektor. Ako zaujímavosť možno uviesť, že v kraji horelo vlani až štrnásťkrát z dôvodu opotrebenia a porušenia celistvosti komínov. Jeden požiar spôsobil blesk, keď trafil do objektu, chráneného bleskozvodom. V desiatich prípadoch však rafol do objektov bez bleskozvodov. Na ich opravu vynaložili ich majitelia takmer milión korún.
"Zaujímavé údaje by sa dali vyčítať aj z prehľadu, ktorý hovorí o miestach vzniku požiarov. Prím tu vedú kuchyne - 71 požiarov spôsobili škodu za viac ako dva a pol milióna korún. Ďalej je to 66 požiarov na osobných či dodávkových automobiloch, pri ktorých sme evidovali škody za takmer sedem miliónov. Na treťom mieste sú pivnice, v ktorých zhorel majetok za vyše 714-tisíc," povedal J. Štoffa. V 31 pivniciach zasiahnutých ohňom sa zrejme nachádzalo menej majetku, než v 24 stodolách. Tam totiž škody dosiahli čiastku vyššiu ako päť miliónov. Na povalách a strechách zasahovali požiarnici tridsaťkrát, v obývačkách 19-krát, spálňach 13-krát, skladoch materiálov a výrobkov 12-krát, v dielňach 11-krát, v kanceláriách a kúpelniach po desaťkrát a v drevárňach i udiarňach po deväťkrát. Horelo aj na javisku, v lekárskej ordinácii, na prístrešku pre strážnikov a raz horel aj plot, pričom gazdovi vznikla škoda za deväťtisíc korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.