primátori miest už s nimi rátajú ako s hotovou vecou. Poniektorí už aj rozbiehajú príslušné aktivity. Svojimi zámermi sa v tomto ohľade netajil ani primátor mesta Medzilaborce Mirko Kaliňák. Niet divu, pretože bytová výstavba v tomto okresnom meste stagnuje už dlhé roky a posledných tridsať nových bytov tu skolaudovali - po sedemročnej prestávke - ešte v roku 1997. Medzilaborčanom sa teraz črtá šanca postaviť ďalších viac ako tridsať nájomných bytov pre sociálne slabších občanov. V tomto prípade by išlo najmä o Rómov, po ktorých by sa takto uvoľnili byty pre ďalších čakateľov na strechu nad hlavou.
"Výstavba nájomných bytov pre sociálne slabších občanov by mala byť zvýhodnená tým, že sa nebude vyžadovať podiel mesta na ich výstavbe. Tento by mali nahradiť finančné prostriedky zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Na výstavbu cez tridsať bytov by sme mohli zobrať do tých osem miliónov korún," uviedol primátor Kaliňák. Ak by tento zámer mestskej samosprávy v Medzilaborciach uspel aj na Štátnom fonde rozvoja bývania (ŠFRB), mesto je pripravené začať výstavbu nových nájomných bytov na "zelenej lúke", pretože na tieto účely by mohlo vyčleniť vlastné pozemky. Medzilaborčania však už teraz myslia dopredu a netaja svoje obavamy. "Otázka znie - čo potom? Nebude problémom 'nasekať' tých tridsať bytov pre Rómov. Problém bude s tým, čo zostane po nich," láme si M. Kaliňák hlavu nad budúcimi možnými problémami už teraz.
Problémom je, podľa primátora, rekonštrukcia a následné využitie bytov, ktoré by sa mohli uvoľniť po rómskych rodinách: "Kto a za aké peniaze ich dá dokopy? Na rekonštrukciu týchto bytov mesto peniaze nebude mať. Máme ich ponúknuť na odpredaj občanom, ktorí by boli ochotní do toho ísť a boli schopní prerobiť tieto byty?" Ako ďalej Mirko Kaliňák povedal, rekonštrukcia týchto bytov by bola rozsiahla a vyžiadala by si okrem iného aj kompletnú výmenu všetkých rozvodov vnútri bytu a zavedenie ústredného kúrenia. To by si, ako podotkol, vyžiadalo "fajné náklady".
"Moja predstava je taká, že by som pomohol vybaviť úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania na výhodný úver a dvadsaťročnú splátku. Ten, kto by si chcel byt prerobiť, by si musel ešte vybaviť úver z banky. Kladiem si otázku, či nájdeme toľko ľudí, ktorí by sa do toho dali a cez vytvorenie spoločenstva by sa pustili do rekonštrukcie bytov. Ľudia by byty chceli, len keby to bolo grátis," uviedol primátor Medzilaboriec. Rekonštrukcia bytov po Rómoch by si, podľa jeho slov, vyžiadala náklad okolo šesť miliónov, čo by sa "pri úvere zo ŠFRB vo výške tri milióny dalo zvládnuť". Odhaduje sa, že občan, ktorý by sa chcel v Medzilaborciach pustiť do rekonštrukcie bytu po Rómoch, by do týchto prác musel vložiť ešte okolo tristotisíc z vlastného vrecka. "Nebolo by ani nad čím uvažovať, keď sa zoberie do úvahy, že úver sa rozloží na dvadsať rokov a človek získa vlastný byt. Lenže v našich podmienkach je pre ľudí veľa aj tridsaťtisíc korún," uzavrel Mirko Kaliňák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.