jeho úlohou bude preverovať osoby, ktoré prídu do styku s utajovanými skutočnosťami.
"Terajší poverený riaditeľ je podriadený vedúcemu kancelárie ministra vnútra a toto sa mi nezdá najoptimálnejšie. Zdá sa mi, že by bolo nejlepšie, keby bezpečnostný úrad nepodliehal ani jednému ministerstvu," povedal Stank.
Napríklad v Českej republike je Národný bezpečnostný úrad podriadený premiérovi. "Budem sa snažiť presadzovať model samostatného úradu, kým ma niekto nepresvedčí, že takéto usporiadanie má slabiny," dodal Stank.
Podľa ministra vnútra Ladislava Pittnera nezávislosť úradu vyplýva z jeho štatútu: "Ide len o organizačno-technicko-finačnú otázku, že je úrad na ministerstve vnútra." Pittner si myslí, že nezávislosť mu zaručí aj zákon, ktorý v blízkom čase bude prerokovávať parlament.
Podľa Pittnera boli počas pôsobenia predchádzajúceho ministra obrany Pavla Kanisa zo strany ministerstva snahy o vytvorenie vlastného bezpečnostného úradu. Pittner povedal, že v Čechách vytvorirli na ministerstve obrany druhý bezpečnostný úrad: "Výsledkom bolo, že NATO nepokladalo z určitých dôvodov takýchto ľudí za spôsobilých."
Stank si nemyslí, že by bolo vhodné, aby na ministerstve obrany vznikol ďalší bezpečnostný úrad: "Myslím si, že ak bude zákon prijatý v navrhovanej podobe, bude celá vec vyriešená tým, že bude existovať len jeden úrad." Určité funkcie by pritom malo vykonávať vojenské spravodajstvo, ktoré bude preverovať vojenské osoby a ľudí zamestnaných na ministerstve obrany. Národný bezpečnostný úrad bude potom vydávať certifikáty o spôsobilosti osôb prichádzať do styku s utajovanými skutočnosťami.
Aj keď Stank nepočíta s vytvorením druhého bezpečnostného úradu, Pittner je ochotný o tejto otázke rokovať. "Budeme sa riadiť tým, aký bude názor príslušných inštitúcií v NATO," dodal na záver minister vnútra.
Autor: ldi
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.