neľahkým rozhodovaním. Má svojou prítomnosťou poctiť prvý Ples v opere, dotovaný bohatými sponzormi, kde bol vstup len pre pozvaných hostí, alebo iba obyčajný prvý Bratislavský bál, konaný pod záštitou primátora hlavného mesta? Rozhodol sa pre ten "globtelácky" s tým, že tam vystupovali osobnosti ktoré má rád. "Ja musím vedieť, kde pôjdem a kde nepôjdem," rezolútne vyhlásil pán prezident. Najväčšiu radosť však zrejme mali jeho lekári, lebo tentokrát si odpustil predvádzanie sa na tanečnom parkete, pričom košom dostala i jeho zákonitá manželka. Ako to vlastne so šetrením fyzických síl naozaj bolo vysvitlo o pár dní na to, keď Rudolf Schuster s prehľadom zvíťazil na pingpongovom turnaji vo štvorhre, ktorý usporiadala jeho kancelária... Stanica TV5 odvysielala americký film Všetci prezidentoví muži.
Každému musí srdce zaplesať nad neobvyklou štedrosťou ministerstva financií. Úrad ministerky Schmögnerovej totiž rozhodol, že bude maximálne veľkorysý k žiadateľom o informácie podľa nového zákona o slobodnom prístupe k informáciam a odpustí každému zvedavcovi poplatok vo výške sto korún. Inak si to zariadil Úrad vlády. Ten od občanov peniaze nežiada, ak náklady za poskytnutie informácií nepresiahnu desať korún. Je viac nepochopiteľných vecí, ktoré sa na Slovensku dejú, jednou z nich je aj práve aktuálny sadzobník za poskytnutie informácií. Na vine je vraj samotné ministerstvo financií, ktorého vyhláška o podrobnostiach úhrady nákladov za sprístupnenie informácií je natoľko "širokospektrálna", že umožňuje úradom stanoviť si vlastné sadzobníky. Iba tak sa mohlo stať, že dva ústredné orgány štátnej správy sa niektorými položkami výrazne odlišujú. "Sú to ceny také, aké sú reálne náklady úradu vlády," vyjadril sa pre jeden denník M. Urmanič z úradu vlády. Na otázku či úrad vlády nakupuje niekoľkonásobne drahšie ako iné úrady, pán Urmanič nevedel odpovedať. Z toho všetkého vychádza - na Slovensku platí, že zvedavosť nie je lacná záležitosť.
Nad tým, že sa nestal ministrom obrany neplesá Jozef Tuchyňa, predseda poslaneckého klubu Strany demokratickej ľavice. Vlastne už ním nie je, nakoľko na túto funkciu minulý týždeň abdikoval. Do krvi urazený Tuchyňa hneď aj oznámil prečo. "Nemôžem sedieť za jedným stolom s ľuďmi, pre ktorých nie som prijateľný," vyjadril svoje rozhorčenie. Prvýkrát oznámil svoje rozhodnutie hneď po tom, čo ho premiér Mikuláš Dzurinda ešte v decembri 2000 neakceptoval ako kandidáta SDĽ na post ministra obrany. J. Tuchyňa doteraz akosi nechce pochopiť, že Slovensko pristúpilo k úzusu EÚ, že ministrom obrany nemôže byť vojak z povolania. A preto i keď naďalej zostáva členom SDĽ i poslancom parlamentu dodal, že "ešte neukončil svoje rozhodovanie". Aké bude jeho konečné rozhodnutie ešte nevedno, jedno je však isté. Post šéfa poslaneckého klubu SDĽ je asi zakliate. Pred Tuchyňom sa tejo pocty vzdal Ladislav Orosz po negatívnom hlasovaní straníckeho šéfa Jozefa Migaša v neprospech podpory premiéra Mikuláša Dzurindu. V SDĽ teraz čakajú na tretieho...
Na plesoch by mohol mať svoju talk show právny expert HZDS Ján Cuper. K tomu by mu stačilo zreprízovať niekoľko svojich vystúpení a faktických pripomienok, ktorými oživuje dianie v parlamente. Málokto však o ňom vie, že je aj priateľom islamských a latinsko-amerických krajín. Až v týchto dňoch sme sa mohli o ňom dozvedieť, že je predsedom Slovensko-arabskej skupiny priateľstva ako aj členom juhoamericko-slovenskej skupiny a britsko-slovenskej skupiny priateľstva. "Do tejto funkcie ho nominoval výbor medziparlamentnej únie. To je inštitúcia, ktorá združuje 153 parlamentov z celého sveta," informoval jeho asistent Maroš Smolec. V neoficiálnych kruhoch sa povráva, že pán Cuper sa už chystá na známy juhoamerický karneval a teraz zháňa prekladateľa svojej talk show.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.