spôsobili rozdielne názory na rozoberané varianty správy mestského majetku v oblasti bytového a tepelného hospodárstva po tom, ako v júni tohto roku skončí mandátna zmluva o jeho spravovaní s firmou Byterm, s. r. o. Vranov nad Topľou.
Podľa vyjadrenia primátora mesta Milana Mušku svojich zástancov v MsR mal aj Byterm, ale poslancom na najbližšom zasadnutí mestského zastupiteľstva predložia návrh, ktorý vychádza z princípu dohodnutého na jednom z predchádzajúcich zasadnutí MsR, že v doposiaľ platnej mandátnej zmluve mesto nebude automaticky pokračovať. "A zároveň v piatok bolo prijaté odporúčanie pre poslancov mestského zastupiteľstva prerokovať návrh odporúčaný mestskou radou, aby sa vytvorila vlastná mestská obchodná spoločnosť, ktorej by bola zverená správa mestského majetku v oblasti bytového a tepelného hospodárstva," dodal M. Muška. Zároveň všetky materiály, ktoré predloží vedenie radnice poslancom ako podklady pre rozhodnutie v tejto otázke, budú ešte prerokované v komisiách MsZ a doložené vyjadrením odborníkov o súlade takéhoto postupu s platnou legislatívou.
Čo však viedlo väčšinu členov MsR vo Vranove nad Topľou k takémuto radikálnemu riešeniu problematiky spravovania mestského majetku? "Skúsenosti z uplynulých siedmich rokov a skutočnosť, že stav v spravovaní mestského majetku a najmä vzťah k nemu nie je uspokojivý. Uplynulé obdobie bolo poznamenané viacerými nedorozumeniami, ktorým v prípade správy majetku vlastným subjektom budeme vedieť predísť. A jednak je to aj zámer spravovať mestský majetok inak, lepšie a efektívnejšie," odpovedal M. Muška.
Možno mal na mysli aj zistenie hlavného kontrolóra mesta v jeseni minulého roka, podľa ktorého Byterm v niektorých prípadoch neoprávnene používal finančné prostriedky mesta. Vtedy sa konateľ spoločnosti Byterm Ján Mihalčín ohradil voči tomuto obvineniu, lenže včera sa M. Muška pre náš denník vyjadril. "Na základe dohody medzi správcovskou organizáciou Byterm a mestom všetky prostriedky, ktoré boli neoprávnene používané, boli vrátené na účet mesta vrátane toho, že sme vyčíslili sankciu vo forme úrokov, ktorú budeme požadovať takisto zaplatiť." Zdá sa, že aj táto okolnosť v konečnom dôsledku mohla zavážiť pri rozhodovaní o nepredĺžení mandátnej zmluvy.
M. Muška zároveň uviedol, že sa mesto v budúcnosti nezrieka úvah o možnom slovenskom či zahraničnom investorovi. Lenže rozhodnutie o nepredĺžení mandátnej zmluvy prichádza uprostred zimy, uprostred vykurovacej sezóny. Nedôjde takýmto rozhodnutím ku kolapsu v tepelnom hospodárstve mesta? "Nepredpokladám to, ale napriek tomu sme pripravení aj na takéto alternatívy a sme schopní zabrániť negatívnym javom," vyjadril sa M. Muška. O stanovisko k možnosti ukončenia mandátnej zmluvy o spravovaní mestského majetku sme požiadali aj spoločnosť Byterm, lenže jej konateľ sa zo zahraničnej služobnej cesty - podľa vyjadrenia pracovníčok sekretariátu riaditeľstva Bytermu - vráti až začiatkom februára.
O celej záležitosti napokon rozhodnú poslanci MsZ Vranova nad Topľou. Primátor mesta Milan Muška sa nazdáva, že argumenty ich presvedčia o správnosti tohto kroku: "Možnosti, ktoré ponúka vlastná spoločnosť, sú trocha odlišné od zmluvnej správy majetku a netajím sa tým, že spoločnosť chceme využiť aj na plnenie ďalších úloh týkajúcich sa napríklad výstavby bytov, že chceme mať jasnejšie v oblasti koncepcie tepelnej energetiky a držať veci v rukách. Dnes je totiž občan veľmi zraniteľný a v súvislosti s ekonomickou situáciou predpokladáme, že tie dopady naňho budú dosť silné a bude to citlivo vnímať. Boli by sme neradi, keby došlo k nejakým kolapsom a ak už problémy nastanú, aby sme ich mohli riešiť veľmi operatívne."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.