uprostred roku 1999 a už teraz sa toto združenie môže prezentovať úspechom. Podalo žiadosť na predvstupový fond Európskej únie PHARE na komplexný rozvoj okolia vodnej nádrže Domaša a tohto týždňa vo Vranove nad Topľou očakávajú odborníkov z Bruselu, ktorí by mali dotiahnuť projekt do požadovanej podoby. Keď si uvedomíme, že zo slovenských projektov v Bruseli uspeje iba okolo 20 percent, potom je to úspech zástupcov okresov Vranov nad Topľou a Stropkov, ktorí sa spojili v regionálnom združení V. Domaša. Na podrobnosti projektu sme sa opýtali vedúceho odboru regionálneho rozvoja OÚ vo Vranove nad Topľou Vladimíra Bodnára.
Na čo je zameraný tento projekt?
- V spolupráci s Krajskou rozvojovou agentúrou v Prešove sme predložili ministerstvu výstavby a regionálneho rozvoja projektový formulár - projekt Fiche - so žiadosťou o prostriedky z Európskej únie. Naša žiadosť zahŕňala rozličné aktivity, ktoré majú pomôcť vytvárať podmienky na rozvoj cestovného ruchu na Domaši. Medzi týmito je rekonštrukcia miestnych komunikácií, budovanie kanalizácie a čistiarní odpadových vôd v obciach, ktorých odpady odtekajú do vodnej nádrže Domaša. To znamená, že ide nielen o obce priamo na brehu Domaše, ale aj nachádzajúcich sa nad vodnou nádržou. Potom pôjde o čistiarne odpadových vôd priamo v rekreačnej oblasti Domaša, ktoré by mali mať vysokú mieru účinnosti a mali by byť na báze hi-tech technológií domáceho pôvodu, ktorý je slovenským patentom. Projekt sa ďalej vzťahuje na budovanie a rozširovanie parkovísk, riešenie informačného systému a budovanie ako aj prevádzku informačných centier.
Tento projektový formulár po kladnom posúdení na ministerstve výstavby a regionálneho rozvoja bol predložený na Úrad vlády SR, kde ho takisto kladne zhodnotili a bol predložený do Bruselu, kde po jeho kladnom posúdení bolo rozhodnuté, že ako jeden z piatich projektov dostane technickú pomoc vo výške okolo 150-tisíc EUR. Na základe tejto technickej pomoci experti Európskej únie nám pomôžu dopracovať projekt do takej podoby, ktorá by mala byť úspešná pri konečnom posudzovaní vo fonde PHARE. Na základe tendra, ktorý vypísal Úrad vlády, bola úspešná belgická spoločnosť Eko Brusel.
Kedy ste sa dozvedeli rozhodnutie Bruselu?
- Zástupcovia predkladateľa projektu boli pozvaní do Bruselu na 15. januára, kde sme sa stretli so zástupcom firmy Eko Brusel - finančným expertom Daniele Scaramelli. Povedali sme si základné informácie o spolupráci s tým, že pravdepodobne v tomto týždni by niektorí experti už mali pricestovať k nám na východné Slovensko, kde by mali začať práce na dopracovaní projektu.
Je cieľom projektu riešenie životného prostredie okolia Domaše?
- Cieľom je zabezpečiť čo najčistejšiu vodu na Domaši. Keď tam budú dobudované aj cesty, parkoviská a ďalšie vecí, potom to prispeje k rozvoju cestovného ruchu v tejto oblasti. Toto by mal byť prvý krok k rozvoju a následne by malo dôjsť k zvýšeniu zamestnanosti, čo prispeje k celkovému rozvoju regiónu. Spomínaný projekt rieši obidve časti rekreačnej oblasti Domaša - aj časti, ktorá patrí okresu Vranov nad Topľou, aj časť v okrese Stropkov, pretože účastníkmi regionálneho združenia Veľká Domaša sú subjekty tak z jedného, ako aj z druhého okresu. Podľa nášho názoru je to prvý projekt na Slovensku, ktorý rieši nadregionálny zámer. Nepoznáme projekt na Slovensku, ktorý rieši spoluprácu dvoch okresov tak, ako tento projekt.
Koľko si projekt vyžiada finančných prostriedkov?
- Predpokladám, že celková hodnota projektu by mala byť niečo nad 200 miliónov korún. Samotné práce na ukončení toho formulára by mali byť ukončené najneskôr do 26. februára. Bude obsahovať samotné finančné posudzovanie, štúdiu uskutočniteľnosti a neskôr si to vyžiada aj posúdenie vplyvu stavby na životné prostredie.
Lenže podľa podmienok fondu PHARE okolo 20 percent z nákladov projektu by mal hradiť predkladateľ. Je to značná čiastka na pomery regiónov na východe Slovenska. Ako to budete riešiť?
- Tieto vecí by mali byť riešené za pomoci štátu, pretože obce až také množstvo finančných prostriedkov nemajú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.