Jiří Pecha vďačí svojmu prvému psovi za klinec v noheAk sa známej osobnosti opýtate: "Máte zvieracieho miláčika?",zväčša odpovie: "Áno". A keď nie,
Miloslava Hriadelová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Jiří Pecha vďačí svojmu prvému psovi za klinec v nohe
Ak sa známej osobnosti opýtate: "Máte zvieracieho miláčika?",zväčša odpovie: "Áno". A keď nie, tak sa vám aspoň vyzná, ako strašne by si ho chcel, či chcela obstarať, ale nemá čas. Neveríte? Uveríte! Presvedčíte sa o tom každý utorok v rubrike - 'Zvieratá očami osobností'.
Mal desať rokov, keď cvičil vlčiaka. Chcel aby vyliezol po rebríku na kladinu. Pokúšal sa ho trochu upraviť a prehnitá konštrukcia sa zrútila. Kladina mu prerazila nohu. Viac ako rok bol v nemocnici a v jednu chvíľu mu lekári dokonca chceli nohu odrezať. Našťastie sa v špitáli vyskytoval istý doktor Holubec, ktorý pred vojnou bojoval v Španielsku a tam sa naučil kosti drôtovať. Noha vydržala a láska ku psom a zvieratám tiež. Jiří Pecha má rád všetky, zvlášť kone. Za tými chodí na farmu svojho najlepšieho kamaráta a hereckého kolegu z brnianskeho divadla Husa na provázku Bolka Polívku.
"Sem tam si zajazdím. Na farme sa síce zvyčajne viac-menej naslopeme a potom radšej na koňa nesadám. Ani keď mám stopový alkohol v krvi. Ale normálne si rád vyjdem na prechádzku," prezrádza. Jeho návštevy sú vždy veľkou udalosťou najmä pre Bolkove mačky. V okamihu je nimi obložený, ba až obležaný ako sultán. Robí mu to dobre, doma je obklopený troma ženami, logicky teda musí byť v úzadí. Štvrtou dámou v rodine bola jazvečíčka.
"Betinka bola šikovná. Váľala sudy, prechádzala medzi nohami ako v cirkuse. Mali sme ju dvanásť rokov, ale pretože sme bývali na štvrtom poschodí a ona chodila dole po schodoch, zničila si chrbticu. Jazvečíkom to vraj neprospieva. Po šiestich rokoch ochrnula na zadné labky. Mala potom operáciu. Vystrábila sa, ale za tri mesiace ju museli preoperovať a potom zase bola výborná. Lenže sa jej po čase začali robiť hrče. Dva razy jej ich odstraňovali. A potom keď už mala 13 rokov, nemohli ju už ani operovať, lebo sa ju báli uspať. Chudera, ležala v kresle a tiekli jej slzy. Nežrala. Iba sa vždy trochu napila. Potom prišiel môj kamarát veterinár, zobral som si ju do lona a dostala injekciu. Najhoršie bolo, že sme jej chceli urobiť hrobček na záhrade u známeho, ale v celom paneláku som nevedel od nikoho zohnať krumpáč," snažil sa pokusom o vtip zahnať slzy.
V kultovom brnianskom divadle Husa na provázku v inscenácii Poslední leč stvárnil senilného revírnika so psom. "Mela sa tuším volal. Bol kamarátov. Taký pouličný mix. Najlepšie mu šlo zahrať mŕtveho. Keď strelilo, hneď urobil grimasu a vyvalil sa na chrbát. Teraz tú úlohu za neho hrá Freti náš rekvizitár," hovorí.
Smútok za Betinkou pomohla zahnať Jackie. Zlatá retrieverka posilnila ženskú presilovku v jeho domácnosti. Na rozdiel od tých dvojnohých vraj poslúcha na slovo. "Je to veľmi dobrý a citlivý pes. Ale nemá rada, keď na seba doma kričíme. Vtedy sa radšej skryje do kúpeľne. Nenávidí napätie. Inak je to výborný strážca. Keď niečo šustne začne vrčať ako starý vlk. Chce nás takto iba upozorniť, aby sme si dali pozor. Moje baby ju už naučili robiť mŕtvu a dokonca aj sudy váľať. Kľudne by si mohla so mnou zahrať v Poslední leči," tvrdí o svojom psom miláčikovi Jiří Pecha.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.