od 1. marca 2001.
Podľa našich informácií by malo suchoty DPMK spôsobené nedostatkom peňazí zachrániť aj zvýšenie tarify, pričom jednorázový cestovný lístok, ktorý momentálne stojí 10 Sk zdražie na dvanásť korún. Zľavnený, t.j. dnešný päťkorunový má po zvyšení tarify stáť šesť korún.
Čo sa týka mesačníkov, nateraz platný 350 korunový mesačný lístok by sa mal po zvyšení ceny vyšplhať na 390 Sk. Jeho zľavnená verzia bude stáť o polovicu menej. Ako náplasť na dušu cestujúcich by mala slúžiť zvýšená zľava pre časové cestovné lístky, ktorých cena by v prepočte na jednu jazdu nemala presiahnuť 5 korún.
Tarifu schvaľuje mestské zastupiteľstvo a po schválení ju musia ešte potvrdiť príslušné Okresné úrady, ktoré vydajú cenový výmer.
Tieto informácie sme si chceli overiť u dopravného námestníka DPMK Arpáda Schwartza.
"Zatiaľ by som o zvyšovaní nerád hovoril, nič nie je definitívne schválené. Úprava tarify sa pripravuje ako alternatíva riešenia nedostatku financií, celkové zvýšenie však nedosiahne úroveň železníc, kde sa pripravuje zdražovanie cestovných lístkov o 20 % a prímestskej autobusovej dopravy (15 %).
Aká však bude konečná verzia závisí od kompetentných orgánov. Práve pripravujeme materiál na mestskú radu, kde by mal byť oficiálny návrh DPMK prerokovaný na najbližšom zasadnutí rady (1.2.2001)," tvrdí A. Schwartz.
Ešte prednedávnom bolo z Dopravného podniku počuť hlasy, že zvyšovanie tarify je až poslednou alternatívou. V Hornáde však veľa vody nepretieklo a úvahy sa pomaly ale isto stávajú skutočnosťou.
Prísun finančných prostriedkov od mesta vyzerá byť nádejný, avšak peniaze zatiaľ nedošli. Za predchádzajúce roky mesto dlhuje DPMK 45 miliónov, na tento rok je plánovaná dotácia 50 miliónov korún. To predstavuje mesačne približne 4 milióny korún. Len v prípade, keby mesto zabezpečilo tieto peniaze a samozrejme vyrovnalo dlh predchádzajúcich rokov bolo by možné dopravu financovať aj bez zvýšenia tarify. Vedenie DPMK však už sľubom neverí, mesto peniaze nemá a je veľmi málo pravdepodobné, že by dokázalo vyplatiť všetky pozdĺžnosti.
Pre porovnanie v Bratislave stojí mesačný kupón pre prvé tarifné pásmo 460 Sk, v Žiline 400 korún, v Nitre cestujú za 370 Sk mesačne. Trnava a Trenčín upustili od mesačných lístkov a tak sa občania prepravujú pomocou čipových kariet. Jedna cesta ich vyjde na 8 Sk.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.