sociálneho oddelenia Mgr. Gabriela Harčárová, v súčasnom období nie je možné žiadateľov uspokojiť, keďže mesto nemá k dispozícií voľné byty.
"Prioritou je splnenie uznesenia mestského zastupiteľstva z roku 1995 o presťahovaní tzv. družstevníkov, t.j. majiteľov bývalých družstevných bytov z Luniku IX do bytov v iných mestských častiach. Pôvodne tam bývalo 256 rodín, dnes nám zostali na vyriešenie už iba tri rodiny v štvorizbových bytoch. Treba povedať, že situácia sa pohla a výrazne zlepšila po príchode námestníka Filasa, ktorý od januára 1998 zaviedol nový systém, transparentný a priehľadný. Napriek tomu, že v bytovom fonde zostalo už len veľmi málo obecných bytov, podarilo sa umiestniť 77 rodín z Luniku IX," vysvetlila Gabriela Harčárová.
Na magistráte každý druhý týždeň zasadá bytový dispečing, na ktorý má prístup verejnosť i média. Občania z Luniku IX, ktorí čakajú na presťahovanie sú tak z prvej ruky informovaní o uvoľnených bytoch v meste, ktoré podľa poradia dostávajú. Z každého zasadnutia dispečingu sú vedené písomné zápisnice.
"V časoch námestníkovania Štefana Andrejka, ktorý mal kompetencie prideľovať byty, bola situácia úplne odlišná. Uvoľnené byty rozdeľoval Š. Andrejko spolu s exstarostom Lunika IX A. Weberom a exriaditeľom BPMK J. Jankurom. Za obdobie rokov 1995 až 1998 sa pridelili byty iba tri slobodným matkám, aj to len preto, že išlo o prízemné zdevastované garsónky, o ktoré nikto nemal záujem. Zo sociálnym oddelením námestník Andrejko vôbec nespolupracoval, na rokovania o pridelení bytov som nemala prístup,"zdôraznila G. Harčárová.
Výsledkom nového systému je fakt, že sa podarilo vyriešiť takmer všetkých družstevníkov a začalo sa s presťahovavávaním ďalších rodín, ktoré bývajú v bývalých podnikových bytoch na Hrebendovej 1 a 3.
"Popritom sa snažíme riešiť aspoň najakútnejšie problémy zo sociálnych žiadostí, no vzhľadom na reálne možností mesta ich viac ako desať za posledné obdobie nebolo. A aký je to akútny prípad? Nedávno sme riešili matku s deťmi, ktorých manžel nielen bil a týral, ale dokonca v ich neprítomnosti predal byt prostredníctvom realitky a oni zostali doslova na ulici," dodáva G. Harčárová, ktorá vidí riešenie len vo výstavbe ďalších sociálnych bytov.
"Mesto Košice má eminentný záujem na tom, aby sa na Čechovovej ulici začalo s výstavbou obytného domu so 60 bytmi. Na financovanie výstavby sa predpokladajú združené prostriedky mesta, štátu i stavebnej sporiteľne, v ktorej by budúci nájomníci mali sporiť a získať úver. Medzi žiadateľmi o sociálny byt máme totiž aj zamestnaných ľudí, ktorým však výška výplaty neumožňuje nasporiť si na kúpu bytu. Zatiaľ je všetko len v štádiu príprav, nie sú ešte vyhotovené kritéria, no dúfam, že do dvoch rokov bude obytný dom stáť,"dodala šéfka sociálneho oddelenia.
V súčasnosti mesto prevádzkuje sociálnu ubytovňu na Sládkovičovej ulici, ktorá bola dokončená v roku 1996.
"V spolupráci so sociálnou komisou bolo pridelených 96 bytov v spomínanej ubytovni. Ide o veľmi pekné jednoizbové byty s kuchynkou a sociálnym zariadením, ktoré si nájomníci vážia. Zatiaľ máme s nimi len dobré skúseností, pravidelne platia nájomné a inkaso,"vysvetlila G. Harčárová.
Ďalšími dvoma sociálnymi domami, tzv. kukuricami disponuje mesto na Luniku IX.
"Ide o nízkoštandardné malometrážne byty, v ktorých dve -tri rodiny užívajú spoločné sociálne zariadenie. Je tam nízke nájomné 120 Sk, elektrina a voda sa platí zvlášť. Máme tam 84 obsadených bytov, ale potrebovali by sme ich vzhľadom na veľký záujem oveľa viac," dodala Harčárová.
Sociálne oddelenie spolu so sociálnou komisou, zloženou s poslancov mestského zastupiteľstva a odborníkov, v súčinnosti s vedením mesta prideľuje aj tzv. malometrážne byty, ktoré sú určené starobným dôchodcom alebo invalidným dôchodocm, ktorí dovŕšili vek 55 rokov.
"Na pridelenie týchto bytov sú vypracované kritéria schválené mestským zastupiteľstvom. Za byt sa platí okolo 2 tisíc Sk, je o ne veľký záujem. Od minulého roka sme ich pridelili 117 občanom, ktorí spĺnili podmienky. Celkovo ich máme v meste 778 a sú na Juhu na Južnej triede i na Šoltésovej ulici," doplnila G. Harčárová.
Posledným druhom bytov, s ktorými mesto narába, sú tzv. bezbariérové byty na Talinskej a Šoltésovej ulici, ktoré sú určené ťažko postihnutým občanom. Aj o tieto byty je na košickom magistráte veľký záujem a to nielen z Košíc, ale aj z celého východného Slovenska, keďže v iných mestách bezbárierové byty nemajú. V súčasnosti na sociálnom oddelení evidujú 15 nevybavených žiadostí.
"Je mi veľmi ľúto, že nemôžem žiadateľom o sociálny byt nič pozitívne odkázať. Východiskom môže byť len výstavba nových sociálnych ubytovní. Trápi ma aj nevyužívaná budova bývalej Socrecrey na Popradskej ulici, ktorá je prázdna a mohlo by v nej byť vyše sto bytov. Preto si želám, aby sa v tomto roku začalo s výstavbou bytov," uzavrela náš rozhovor Mgr. Gabriela Harčárová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.