besede v Bratislave. Na túto funkciu odporučil nadchádzajúcemu kongresu zvoliť terajšieho podpredsedu DS Františka Šebeja.
Ako Langoš uviedol, zvážil, že v politike sú situácie, keď nejde len o osobné rozhodnutie, ale o omnoho viac. Podľa neho teraz ide o osud DS a občianskej pravice na Slovensku. F. Šebej podľa Langošovho názoru reprezentuje tie isté hodnoty, v ktoré verí aj on a tím, ktorý spoločne pripravili, je zmenou, ktorá však zachová politiku princípov a hodnôt DS. Zároveň bude novou nádejou na posilnenie jednoty a spolupráce v strane, spojenie skúseností s mladosťou a zabezpečí účasť regionálnych politikov i úspech vo voľbách.
F. Šebej prezentoval návrh personálneho zloženia Predsedníctva DS, ktorý by mal schváliť kongres 17. februára v Banskej Bystrici.
Do funkcie podpredsedu pre zahraničné vzťahy DS navrhne terajšieho prvého podpredsedu Petra Osuského, za podpredsedu pre vnútornú politiku Ondreja Dostála a za podpredsedu pre regionálnu politiku Juraja Langa. Predsedom ministerského klubu DS by sa mal stať súčasný štátny tajomník Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR Peter Mattoš.
Reakcie:
Ján Budaj:
Označil ohlásenú kandidatúru Františka Šebeja na post predsedu Demokratickej strany za veľmi dobrú voľbu. Budaj verí, ak bude Šebej kandidovať aj s podporou terajšieho šéfa DS Jána Langoša, na kongrese uspeje. Prekvapujúce oznámenie Langoša, že predsednícky post prenechá Šebejovi a on sa bude uchádzať o miesto prvého podpredsedu, považuje Budaj za Langošove vnútorné rozhodnutie, na ktoré mal plné právo. "Nepochybujem, že mu v prvom rade ide o kontinuitu hodnôt, pre ktoré išiel do politiky. Takto som ja vnímal jeho pôsobenie a tak treba zrejme vnímať aj jeho súčasné rozhodnutie nekandidovať za predsedu," uviedol. Budaj je presvedčený, že DS sa v politike udrží a skúsenosť, akou bola kríza liberálnej politiky, sa nebude opakovať. "Bezpochyby, obaja sú demokrati, ktorí v politike preukázali veľa pevnej vôle, a to nielen po novembri 1989, ale aj pred ním," dodal na adresu Langoša a Šebeja.
Ivan Šimko:
Úvahy, či rozhodnutie predsedu Demokratickej strany (DS) Jána Langoša nekandidovať na post predsedu DS môže priniesť v budúcnosti intenzívnejšiu spoluprácu medzi oboma stranami považuje generálny sekretár Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie (SDKÚ) Ivan Šimko za špekulácie.
"Je to vec DS a pána Langoša, my budeme vždy rešpektovať demokraticky zvolené vedenie a všetko ostatné je vecou budúcnosti", povedal.
Na otázku, či Langošovo rozhodnutie môže zvýšiť koaličný potenciál DS, Šimko odvetil: "Netrúfnem si v tejto chvíli špekulovať".
Ján Rusnák:
Šéf poslaneckého klubu Slovenskej demokratickej koalície (SDK) a podpredseda Strany zelených na Slovensku (SZS) Ján Rusnák zastáva názor, že vzdanie sa Jána Langoša kandidatúry na predsedu Demokratickej strany (DS) bude mať dosah na jej budúcu politiku.
Rusnák sa domnieva, že po Langošovom odchode budú vzťahy medzi DS a SZS naďalej korektné a ešte sa zlepšia. Považuje to však za vnútornú záležitosť DS. Na margo súčasného podpredsedu DS Františka Šebeja, ktorého Langoš odporučil za svojho nástupcu, Rusnák povedal, že jeho kandidatúra by nemala byť oslabením pozícií DS.
Béla Bugár:
Rozhodnutie predsedu Demokratickej strany (DS) Jána Langoša nekandidovať už na februárovom kongrese na tento post považuje líder Strany maďarskej koalície (SMK) Béla Bugár za vnútornú vec DS a jej predsedu. SMK by však uvítalo, keby táto strana bola stabilným partnerom, s ktorým sa dá rátať aj do budúcnosti.
"Neviem, či len táto zmena vie presvedčiť občanov, že Demokratická strana robí politiku, ktorá by mala byť patrične honorovaná", povedal Bugár a zdôraznil, že "bezhlavé vystúpenie strany z klubu SDK najviac uškodilo DS".
Bugár si v nijakom prípade nemyslí, že Langošovým rozhodnutím neuchádzať sa o predsednícky post v strane demokratov sa otvára určitý priestor na návrat vicepremiéra Ivana Mikloša, ktorý nedávno z tohto subjektu odišiel. Predseda SMK sa domnieva, že snahou demokratov je skôr dať svoju stranu do poriadku tak, aby mala možnosť získať voličov. "Otázne však je, či už nie je neskoro," uzavrel Bugár.
Anna Malíková
Slovenskou spoločnosťou hýbu v súčasnosti podľa predsedníčky Slovenskej národnej strany Anny Malíkovej dôležitejšie problémy, ako je "veľká výmena na čele ministrany".Šéfka národniarov považuje DS za subjekt, ktorý sa dostal do parlamentu "podvodom" - v koalícii s SDK a ani výmena na jej čele nebude znamenať zmenu v politickom smerovaní. Politici by sa mali podľa nej venovať skôr "vydieračským praktikám Strany maďarskej koalície a nie zastieracim manévrom výmeny J. Langoša na čele DS."
Soňa Szomolányiová
Rozhodnutie Jána Langoša nekandidovať na post predsedu Demokratickej strany (DS) malo prísť oveľa skôr, no vždy je lepšie neskôr ako nikdy. Tento krok súčasného predsedu je zároveň jednou z posledných šancí na obrodenie DS, uviedla politologička Soňa Szomolányiová.
Skutočnosť, že Langoš za svojho nástupcu označil F. Šebeja podľa Szomolányiovej iba dokazuje, že si asi neuvedomuje dôsledky svojich predchádzajúcich rozhodnutí. Šebej podľa nej totiž negarantuje zmenu štýlu politiky strany. Bola by to len personálna výmena, ktorá by bola polovičatým riešením, konštatovala. Taktiež to naznačuje, že tá istá skupina ľudí, teda členovia predsedníctva a piati poslanci, ktorí vystúpili z klubu SDK, si chcú naďalej udržať rozhodujúcu pozíciu v strane, podčiarkla Szomolányiová, ktorá si však nemyslí, že Šebej bude zvolený. "Po odchode Ivana Mikloša a Viktora Nižňanského z DS bude ťažké hľadať vhodného kandidáta na predsedu, no domnievam sa, že by to mal byť človek, ktorý nie je taký známy, ale bude nositeľom zmeny štýlu", dodala.
Podľa Szomolányiovej je istá súvislosť medzi rozhodnutím Jána Čarnogurského nekandidovať na post predsedu KDH a Langošovým rozhodnutím. "Čarnogurský je však rozvážnejší a profesionálnejší politik, ktorý urobil takýto krok včas a slobodnejšie," doplnila.
Igor Žvach:
HZDS považuje rozhodnutie J.Langoša za výsostne vnútornú vec DS. Vzťahy medzi hnutím a DS však Langošovo rozhodnutie nijako neovplyvní, pretože prakticky žiadne vzťahy medzi týmito dvoma politickými subjektmi doteraz ani neboli. Uviedol to pre agentúru SITA. Podľa HZDS je zaujímavé, že Langoš sa rozhodol nekandidovať na najvyššiu stranícku funkciu potom, ako z DS odišiel Ivan Mikloš. Ako dodal, môže to naznačovať, že v DS pokračujú nejaké dezintegračné procesy. Ak sa novým predsedom DS stane František Šebej, ktorého Langoš označil ako svojho nástupcu, podľa Žvacha sa "miera netolerancie tejto strany voči politickým subjektom v opozičnom spektre zrejme zradikalizuje."
Ferdinand Petrák:
Za rozumný označil Langošov krok predseda poslaneckého klubu SOP Ferdinand Petrák. "Je dobré, že nechal priestor iným," konštatoval. Domnieva sa, že František Šebej, ktorého Langoš označil za svojho nástupcu, by bol dobrým lídrom. Výmena šéfa však podľa Petráka nestačí na zvýšenie popularity DS. "Mohlo by k tomu dôjsť len ak by sa vystriedalo celé vedenie," uviedol Petrák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.